×

8 przykładów, które dobitnie pokazują, w jaki sposób manipulują nami media

Niespełna 30 lat temu pewien znany intelektualista, Noad Chomsky, opisał strategie manipulacji wykorzystywane przez media. Od tego momentu minęło już sporo czasu. Dzisiaj media społecznościowe mają na nas zdecydowanie „więcej haczyków”. Niestety, jak się domyślacie ich wpływ nie zawsze jest dla nas korzystny.

Oto metody, które są dzisiaj wykorzystywane przez media do manipulowania naszą świadomością. Tak to sobie wyobrażałeś?

#1 Wyolbrzymianie

Wyimaginowany lub przesadnie przedstawiony obraz danej sytuacji może wywołać nieoczekiwane reakcje wśród społeczeństwa. Przykładu nie trzeba długo szukać… W 2016 roki Kosmopolitan opublikował artykuł, który wskazywał na to, że nasze znaki zodiaku powinny być zmienne. Artykuł rozpowszechnił się tak szybko, że NASA musiała wyjaśnić całą sytuację.

#2 Stopniowa strategia

W celu sformułowania pewnej opinii media często stopniowo publikują materiały na ten temat. Najlepszym tego przykładem była prawdopodobnie popularyzacja palenia papierosów w połowie XX wieku.

#3 Wciskanie ludziom głupoty

Media uwielbiają udowadniać ludziom, że dobrze jest być głupim, wulgarnym i niegrzecznym. To dlatego cały czas powstaje tak wiele programów telewizyjnych, które utwierdzają nas w tym przekonaniu.

#4 Dywersja

Tworzenie dywersji to ulubiona technika mediów, które nieustannie przenoszą naszą uwagę na śmieszne zdjęcia i obrazki. Jedyną różnicą w przypadku internetu jest to, że można łatwo filtrować informacje, które chcemy śledzić.

#5 Uprzejmość

Niektóre reklamy posługują się językiem, argumentami, symbolami i intonacją przeznaczoną dla dzieci. Takie rozwiązanie sprawia, że oglądający je ludzie są mniej krytyczni.

#6 Gra na emocjach

Gra na emocjach nie pozwala Ci na krytyczne i obiektywne postrzeganie faktów, ponieważ blokuje możliwość racjonalnego myślenia. Czy można tego uniknąć?

#7 Poczucie winy

Celem tej strategii jest skłonienie ludzi do obwiniania siebie za lokalne i globalne problemy, które często powstają na tle rządowym. W 2014 roku bardzo popularne stało się zdjęcie chłopaka, który leżał między grobami swoich rodziców. Autor zdjęcia był zszokowany sposobem, w jaki został wykorzystany w mediach.

#8 Trzymanie ludzi w niewiedzy

Media i rząd manipulują społeczeństwem często robią to bez ich niewiedzy. Bardzo często dzieje się tak z powodu braku wykształcenia. Chomsky uważał, że dostęp do informacji jest inny dla elity niż dla zwykłych, przeciętnych ludzi. Dzisiaj czasy się zmieniły. Różnego rodzaju media dają nam szansę znalezienia niezbędnych i wartościowych informacji bez względu na poziom wykształcenia.

Może Cię zainteresować