×

Największa awaria Facebooka w historii. Wiadomo, co było tego przyczyną!

Największa awaria Facebooka w historii. Wszystkie influencerki na chwilę wstrzymały oddech. Właściciele internetowych biznesów modlili się, aby ich budowane latami konta nie zniknęły. Przez długi czas wiele osób nie miało pojęcia, co się dzieje. Czy to początek końca mediów społecznościowych, jakie znamy?

Era Facebooka dobiega końca?

Polska wersja Facebooka istnieje już od 13 lat. Przez ten czas serwis mocno ewoluował i przeszedł przez rozmaite kryzysy. Spora rzesza ludzi zdążyła się już znudzić portalem i właśnie dlatego w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują Instagram oraz TikTok. Nie ulega wątpliwości, że i one za jakiś czas stracą zainteresowanie odbiorców i wówczas w ich miejscu pojawią się nowe portale społecznościowe. Z pewnością sympatii internautów nie wzbudzają coraz częstsze wpadki serwisu Marka Zuckerberga. Wczorajsza awaria przeszła jednak najśmielsze oczekiwania internetowej społeczności.

Zarówno Facebook, jak i należące do niego aplikacje Instagram, Whatsapp i Messenger na wiele godzin przestały działać. Była to największa w historii globalna awaria serwisów społecznościowych, która objęła ponad 3 mld użytkowników. Wszystko zaczęło się ok. 17:40 czasu polskiego. Przez ponad 6 godzin użytkownicy nie mieli możliwości korzystania z mediów społecznościowych. Serwisy zaczęły wracać do funkcjonowania dopiero około północy. Najdłużej występowały utrudnienia związane z komunikatorem WhatsApp. Awaria była tak poważna, że odczuły ją również wewnętrzne sieci Facebooka, w tym system komunikacji Workplace.

Jak donosi „New York Times”, problemy wystąpiły również w obrębie systemu bramek przy wejściu do budynków firmy.

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs poinformował na Twitterze, że przyczyną awarii było błędne uaktualnienie protokołu BGP, czyli systemu sterującego ruchem w Internecie.

Uaktualnienie zablokowało możliwość zdalnych użytkowników do usunięcia zmian, a osoby z fizycznym dostępem nie miały dostępu do sieci. Więc uniemożliwiło to obu stronom naprawienie tego.

Największa awaria facebooka w historii

Z awarii Facebooka skorzystał Twitter. Zaraz po tym, jak media społecznościowe Zuckerberga zaczęły szwankować na portalu pojawił się powitalny wpis. Wiele osób, które do tej pory nie miało Twittera, postanowiło założyć konto w tym miejscu.

Serwis Downdetector, specjalizujący się w monitoringu usterek w sieci podał, że w poniedziałek otrzymał ponad 14 milionów zgłoszeń awarii. Specjaliści uważają, że Facebook znalazł się w bardzo złym momencie swojej historii. Zaledwie parę tygodni temu dziennik „Wall Street Journal” opublikował serię artykułów poświęconych szkodliwemu wpływowi Instagrama na dzieci.

Była pracownica firmy ujawniła w nim także informacje o tym, że Facebook umyślnie przyczyniał się do dezinformacji. Co więcej, nie reagował na to, że jego algorytmy sprzyjają szerzeniu fake newsów, nienawiści, a nawet są wykorzystywane przez kartele narkotykowe i grupy handlarzy kobietami.

Poniedziałkowa awaria doprowadziła do największego od prawie roku, niemal 5-procentowego spadek cen akcji Facebooka na Wall Street.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować