×

Kolejna awaria Facebooka. Czy Zuckerberg stracił panowanie nad wielkim serwisem?

Kolejna awaria Facebooka z pewnością nie przysporzy serwisowi popularności. To już następny raz na przestrzeni ostatnich dni, kiedy platforma mierzy się z poważnymi problemami. Jakby tego było mało, użytkownicy zgłaszali utrudnienia w funkcjonowaniu Messengera, Instagrama i Whatsappa.

Gigantyczne straty

Mija dopiero 5 dni od ogólnoświatowej awarii Facebooka, Instagrama, Messengera i Whatsappa, a media społecznościowe Zuckerberga znów zmagają się z poważnymi problemami. Wczoraj na Twitterze firmy ukazało się oficjalne oświadczenie dotyczące awarii. W komunikacie czytamy:

Jesteśmy świadomi, że niektórzy ludzie mają problem z dostępem do naszych aplikacji i produktów. Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy tak szybko jak to tylko możliwe. Przepraszamy za niedogodności.

Większość przypadków awarii mediów społecznościowych użytkownicy zgłaszali około godz. 21:00. Po upływie pół godziny sytuacja zaczęła stopniowo wracać do normy. Użytkownicy stracili jednak zaufanie do firmy, ponieważ obawiają się, że sytuacja znów może się powtórzyć.

Warto dodać, że również przedwczoraj pojawiały się doniesienia o awarii Facebooka. Ostatecznie jednak sprawa nie została potwierdzona przez firmę. Dopiero wczorajsza awaria zmusiła Facebooka do przyznania się do kolejnej wpadki. Na skutek poniedziałkowej awarii notowania amerykańskiej firmy spadły prawie 5 procent, z 343 do 326,23 dolarów. W najgorszej chwili akcje Facebooka były wyceniane poniżej 323 dolarów. Tak źle nie było od ponad 4 miesięcy. Oznacza to, że w przeciągu zaledwie kilku godzin kapitalizacja spółki Marka Zuckerberga spadła o 50 mld dolarów.

Kolejna awaria Facebooka

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs tłumaczy, że awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, czyli systemu sterującego ruchem w internecie. W jego opinii była to największa awaria Facebooka w historii. Szacuje się, że przez zaistniałe problemy ponad 3 mld użytkowników straciło dostęp do Facebooka. Z problemami zmagały się również korzystające z aplikacji firmy.

Poprzednim razem powodem awarii była błędna konfiguracja serwerów. Nie ulega wątpliwości, że istnieje ogromna potrzeba stworzenia nowych mediów społecznościowych. Facebook, Instagram, Twitter czy nawet popularny wśród nastolatków TikTok są z nami od długiego czasu i wielu osobom zdążyły się już znudzić. Stale nawracające awarie zdecydowanie nie zachęcają do korzystania z oferty Zuckerberga. Nie można przecież wykluczyć, że w przyszłości sytuacja się powtórzy.

Zawirowania w mediach społecznościowych spowodowały, że wiele osób zaczęło doszukiwać się w problemach Facebooka drugiego dna. Niektórzy podejrzewają nawet, że właśnie na naszych oczach realizuje się straszna przepowiednia ojca Pio. Wyłączenia mediów społecznościowych można odczytywać jako tzw. „3 dni ciemności”.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować