×

Koniec Facebooka i Instagrama w Europie? Wszystko przez zmiany prawne w UE

Czy to koniec Facebooka i Instagrama w Europie? Źródłem problemów są zmiany prawne w Unii Europejskiej. Jeśli nic się nie zmieni, z gigantami społecznościowymi będzie musiało pożegnać się miliony użytkowników. Tylko w Polsce działa prawie 25 mln kont na samym Facebooku, co oznacza, że z serwisu korzysta ponad 65% Polaków.

Prawdopodobnie nie będziemy w stanie zaoferować w Europie szeregu naszych najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama

– podała spółka Meta Platforms Inc, którego głównym produktem jest Facebook.

Trudny początek roku dla jednego z najbogatszych ludzi na świecie

Mark Zuckerberg, lider najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie, na długo zapamięta początek 2022 roku. Niestety nie będą miłe wspomnienia. Spółka Mega, pod którą podlega m.in. Facebook, na początku lutego zaliczyła ogromny spadek wartości akcji. Eksperci wyliczyli, że w ciągu zaledwie kilku godzin straciła 237,6 mld dolarów, co daje równowartość dwóch budżetów Polski. Chwilę później przyszedł kolejny cios.

Koniec Facebooka i Instagrama w Europie

Koniec Facebooka i Instagrama w Europie?

Nad Facebookiem i Instagramem w Europie rozciągają się kolejne czarne chmury. Coraz głośniej mówi się o tym, że Facebook i Instagram mogą zniknąć z Unii Europejskiej, co z pewnością wiązałoby się z gigantycznymi stratami dla spółki. Jeśli dotychczasowy sposób przetwarzania danych będzie wkrótce niemożliwy, giganty społecznościowe mogą przestać być dla nas dostępne. Przyjrzyjmy się zmianom nieco bliżej…

Europejskie przepisy dotyczące danych osobowych w ramach tzw. Tarczy Prywatności wymagają zmniejszenia przesyłania, przechowywania i przetwarzania informacji dotyczących użytkowników z Europy na serwerach w USA.

Zaostrzone restrykcje wobec przejawów transferu danych za ocean już dziś pojawiają się coraz częściej. Oznacza to m.in. ograniczenia w przetwarzaniu informacji dla spółki Meta. Wiąże się to z utratą możliwości kierowania reklam, przez co obecność na rynku europejskim przestaje być dla giganta opłacalna.

Czy to oznacza, że amerykańskie portale społecznościowe, które podbiły Europę, znikną? Mark Zuckerberg wierzy, że w najbliższym czasie uda mu się znaleźć kompromis i zawrzeć nowe umowy.

Oświadczenie firmy Meta ma być wezwaniem regulatorów do przyjęcia innych, łagodniejszych przepisów w zakresie wymiany danych. Przepisów, w których kluczowe byłaby możliwość przesyłania danych między krajami i regionami, a także udostępnianie poszczególnych danych między produktami i spółkami, co przekłada się na zdolność do świadczenia usług.

Scenariusz, w którym Facebook miałby zniknąć z Europy, wciąż wydaje się być mało prawdopodobny i trudny do wyobrażenia, ale w obliczu zaistniałej sytuacji nie można go wykluczyć.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Wikimedia Commons

Może Cię zainteresować