×

13-latka musiała wyjść za mąż za 30-letniego mężczyznę. To było jej jedyne wyjście

Wraz ze wzrostem liczby uchodźców na terenie Niemiec pojawił się pewien problem. Władze zarejestrowały w tym kraju setki przypadków małżeństw wśród dzieci. W znakomitej większości są to dziewczynki, które tuż przed ucieczką ze swojego kraju, zostały wydane za dorosłego mężczyznę. Teraz niemiecki rząd zablokował możliwość zawierania takich małżeństw. Choć niekiedy robi wyjątki…

Oficjalne statystyki vs. rzeczywistość

Jakiś czas temu niemiecki rząd oficjalnie zablokował możliwość zawierania małżeństw z osobami, które nie ukończyły 18. roku życia. Dodatkowo anulowano także prawie wszystkie związki małżeńskie, w których jeden z małżonków miał mniej niż 16 lat.

Gastone Institute poinformował jednak, że w Niemczech może być nawet i 1500 nieletnich dziewczynek, które są mężatkami. Wiadomo także, iż problem dotyczy głównie migrantów z Afryki, Azji oraz Bliskiego Wschodu. Jak oczywiście nietrudno się domyślić statystyki oficjalne to jedno, a rzeczywistość to drugie. Wiele wskazuje więc na to, że nieletnich małżonek może być znacznie więcej.

Historia Rimy

W roku 2015 Rima wyszła za mąż. Jej małżonek miał wówczas 30 lat. Zrobiła to, bo tylko ten mężczyzna był jej jedynym gwarantem bezpieczeństwa. W tureckim obozie dla uchodźców była sama i kilkanaście razy padła ofiarą gwałtu. Wtedy Ammar zaproponował jej, że weźmie ją za żonę i zabierze ze sobą do Niemiec. Udało się, ale nie do końca… Po przyjeździe do nowego kraju nowożeńców rozdzielono, a ich związek unieważniono. Rimę po raz kolejny umieszczono w obozie dla uchodźców. Teraz Ammar stara się codziennie ją odwiedzać. Dziewczynka zna tylko jego.

Z powodu podobnych historii niemieccy politycy stanęli przed bardzo poważnym dylematem. Musieli wybierać między tym, czy chronić dziewczynki i zakazywać takich związków, czy też pozwolić im w nich pozostać. Tak jak w przypadku Rimy jest wiele dziewczynek, dla których takie małżeństwo było jedynym bezpiecznym wyjściem. Jak nietrudno się oczywiście domyślić, są też i takie nieletnie, które do takich małżeństw były po prostu zmuszane.

Co robić?

Największy szum wokół tego tematu powstał, kiedy to kilkadziesiąt dziewczynek, które przybyły do Niemiec chciało pozostać w związkach ze swoimi mężami. Brigit Zeller, pracująca na co dzień w urzędzie ds. nieletnich w rozmowie z „Vice” powiedziała:

Urzędnicy, którzy zajmują się tymi sprawami, najczęściej decydują o separacji, jeśli dana dziewczyna nie skończyła 18. roku życia. Nieletnie są jednak zawsze przesłuchiwane pod nieobecność męża. Odpowiadają na pytania, dlaczego zdecydowały się na małżeństwo, czy ktoś je do tego zmuszał i co myślą o swoim partnerze. Jeśli dziewczynka i mężczyzna są naprawdę blisko, trzeba wziąć to pod uwagę. Może być tak, że mogą polegać tylko i wyłącznie jedno na drugim

Urzędniczka podkreśliła, ze w roku 2016 przed sądem stanęło kilkanaście takich par. Ze względu na bliskość pomiędzy małżonkami sędzia nie unieważnił ich związków. W jednym z przypadków sędzia nie przychylił się do próśb 21-letniego Syryjczyka i jego 14-letniej małżonki, para zdecydowała się więc na walkę o związek z sądzie wyższej instancji.

Takie małżeństwa mają miejsce w wielu krajach

Już teraz organizacje, które walczą o prawa człowieka podnoszą alarm. Według nich na świecie dziewczynka, która nie ukończyła jeszcze 15. roku życia, jest wydawana za mąż co 7 sekund. Jak się okazuje, na przykład w Afganistanie już ponad połowa kobiet wychodzi za mąż przed 19. rokiem życia. Jednak legalnie w tym kraju wyjść za mąż może osoba, która ukończyła 16. rok życia. Bardzo często zdarza się tam że nastolatki oddaje się innym rodzinom za jakieś krzywdy, które spowodował ktoś z rodziny przyszłej panny młodej. Niestety, bardzo często bieda zmusza rodziny, aby sprzedawać swoje córki obcym.

Co zadziwiające, nawet w USA w ciągu kilku ostatnich lat około 4 tysiące dziewczynek, które nie ukończyły jeszcze 14. roku życia, zostało zmuszonych do małżeństwa. Jeszcze bardziej zadziwiające jest to, że prawo na to pozwalało… Tylko kilka stanów zabrania takich praktyk bezwzględnie. Większość umożliwia je, jednak za zgodą rodziców.

Problemy zdrowotne

WHO wyliczyła, że wiele spośród nieletnich żon ma liczne problemy zdrowotne. Do najczęstszych zaliczane są choroby ginekologiczne oraz zaburzenia psychiczne. Na ja wyszło także, że około 2 tysięcy młodych Afganek popełniło samobójstwo po tym, jak zostały zmuszone do zawarcia związku małżeńskiego.

To jeszcze nie wszystko. Jak się okazuje dziewczynki, które zbyt szybko zawarły małżeństwo, nie uczą się, stają się ofiarami przemocy domowej oraz licznych nadużyć i gwałtów. Ponadto bardzo często zachodzą w ciążę i zarażane są chorobami wenerycznymi oraz wirusem HIV.

To przerażające, ile muszą przejść niektóre dzieci na całym świecie…

Może Cię zainteresować