×

Lucyfer zmierza do Polski. Czek nas piekielny upał – nawet 35 stopni Celsjusza!

Lucyfer zmierza do Polski, a wraz z nim piekielne upały. Termometry wskażą nawet powyżej 30 stopni Celsjusza. Taki ukrop oznacza także, że mogą pojawić się groźne nawałnice.

Nawet 47 stopni na termometrach

W tym roku lato jest wyjątkowo gorące na południu Europy. Ten fakt z pewnością cieszy turystów, spragnionych zagranicznych wakacji. Ale tym razem upał zmienił się w ogromny żar i mocno daje się we znaki.

Ekstremalna fala upałów atakuje Włochy, Hiszpanię i inne europejskie kraje. Włoscy synoptycy nazwali ją „Lucyferem”. Nie bez powodu. Pogoda oszalała.

Suche i bardzo gorące powietrze dotarło nad Stary Kontynent znad Afryki. Z jego powodu termometry na południu Europy wskazywały 40 stopni i więcej. Najgorzej było we Włoszech, gdzie w środę w rejonie miasta Syrakuzy na Sycylii termometry wskazały 48,8 stopni. Włoskie media mówią o rekordowych upałach.

Od wczoraj upał dokucza także mieszkańcom Hiszpanii. Gorąco jest także w Portugalii, Macedonii, Albanii, zachodniej Turcji oraz europejskiej części Rosji.

Synoptycy zastanawiali się, czy „Lucyfer” dotrze także do Polski. Teraz znamy już odpowiedź.

Lucyfer zmierza do Polski

Z najnowszych map pogodowych wynika, że ekstremalny upał przedostanie się nad centralną Europę i będzie odczuwalny również w Polsce. Czego możemy się spodziewać?

Upały prawdopodobnie nie powinny być tak duże jak na południu Europy. Nie potrwają też zbyt długo. Mimo wszystko termometry w Polsce mogą wskazać nawet do 35 stopni.

Już w piątek 13 sierpnia na zachodzie kraju można się spodziewać się temperatury do 30-31 stopni. Z kolei w centralnej Polsce, na wschodzie i na północy, na termometrach pojawi się maksymalnie 27 stopni w ciągu dnia. Ale z entuzjazmem warto się wstrzymać, bo takie temperatury utrzymają się tylko do jutra. W sobotę pogodę w Polsce zdominuje chłodniejsze powietrze, które napłynie z północy, termometry wskażą maksymalnie 29 stopni Celsjusza. Ale już w niedzielę „Lucyfer” znowu o sobie przypomni.

Synoptycy spodziewają się bezchmurnego nieba i upałów przekraczających 30 stopni na południu i zachodzie kraju. Według portalu fanipogody.pl, mieszkańcy południowej Polski na termometrach zobaczą 35 stopni Celsjusza.

Pogoda na następny tydzień

Początek sierpnia nie był dla nas zbyt łaskawy, ale wszystko wskazuje na to, że w sierpniu lato zacznie nadrabiać dotychczasowe zaległości.

W centrum i na północy kraju również czekają nas bardzo wysokie temperatury w okolicach 28-32 stopni Celsjusza. Przykładowo w czwartek prognozy znów widzą upał do 35 stopni na południu kraju i bardzo gorący dzień w pozostałych regionach.

– czytamy na portalu fanipogody.pl.

Niestety po prawdziwych letnich temperaturach mogą pojawić się także burze.

Przy tak wysokich temperaturach nawałnice mogą być naprawdę groźne

– informuje portal.

Warto pamiętać, że ostatnio prognozy dotyczące zasięgu fali upałów są wyjątkowo zmienne. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a pogoda uwielbia zaskakiwać. Potężna fala upałów przyczyniła się do tragedii w Grecji, Włoszech i Turcji, gdzie strażacy nie mogą opanować szalejącego ognia. Żar, który leje się z nieba, nie ułatwia gaszenia pożarów.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij