×

Lockdown w mazowieckim i lubuskim. Ministerstwo Zdrowia wprowadza obostrzenia

Lockdown w mazowieckim i lubuskim. To jedno z nowych obostrzeń wprowadzonych przez rząd. Podczas dzisiejszej konferencji, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o kolejnych regulacjach, które lada moment wejdą w życie.

Epidemia się zaostrza

Przynajmniej do 20 marca potrwa lockdown na Warmii i Mazurach. Ze względu na dużą ilość zachorowań w regionie nie funkcjonują kina, teatry ani galerie handlowe. Co więcej, nauka w klasach I-III szkoły podstawowej odbywa się w formie zdalnej.

Identyczne obostrzenia mają zostać wprowadzone od 13 marca także w województwie pomorskim, ponieważ sytuacja w regionie nieustannie się pogarsza. Wskaźnik zakażeń na 100 000 mieszkańców przekroczył już 47, podczas gdy dolny próg skutkujący lockdownem wynosi 40. Adam Niedzielski otwarcie zapowiedział, że w najbliższym czasie liczba dziennych zakażeń koronawirusem będzie rosła w całej Polsce.

Czeka nas kontynuacja wzrostów.

Z tego względu, musimy się nastawić na ponowne ograniczenie wolności. Już teraz wiadomo, że w dwóch kolejnych województwach ponownie zaczną obowiązywać obostrzenia.

Lockdown w mazowieckim i lubuskim

Podczas dzisiejszej konferencji Ministerstwa Zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że w związku z gwałtownym wzrostem dziennej liczby zakażeń, konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań. W ostatnim czasie najwięcej zakażeń odnotowuje się w województwach mazowieckim oraz lubuskim. Z tego względu od 15 do 28 marca w obu regionach zostają wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa.

Oznacza to, że baseny, solaria, hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, stoki narciarskie, kluby fitness, siłownie oraz wszelkie obiekty sportowe muszą zawiesić swoją działalność. Oprócz tego, identyczne ograniczenia zostają przedłużone do 28 marca w województwach: warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. Swoją decyzję minister zdrowia uzasadnił słowami:

Decyzje w sprawie zaostrzenia obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Musimy podejmować odpowiedzialne decyzje, uwzględniając realia epidemiczne. Konieczne jest, abyśmy ograniczyli mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z COVID-19. Szczególnie ważne jest to w regionach, gdzie wskaźniki zachorowań są najwyższe: Warmia i Mazury, Pomorze, a także Mazowsze i Lubuskie.

Do obu województw trafią transporty z maseczkami ochronnymi. Jak poinformował minister zdrowia, będzie ich 25 milionów, co oznacza, że na jedną osobę przypadną średnio 4 maseczki.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować