×

Test na przeciwciała COVID-19 do kupienia w Lidlu! Jest tańszy niż w Biedronce

Lidl sprzedaje test na przeciwciała. Już od dzisiaj w sklepach w całej Polsce mają się pojawić produkty umożliwiające potwierdzenie przebycia zakażenia koronawirusem. Cena testu jest bardzo zachęcająca. Można go nabyć dużo taniej niż w Biedronce.

Test serologiczny

Niemal dwa tygodnie temu sklepy sieci Biedronka przeżywały oblężenie po tym, jak na półki trafiły testy serologiczne, umożliwiające wykrycie przeciwciał COVID-19. Teraz produkt szwajcarskiej firmy Prima Lab jest dostępny również w markecie Lidl. Za test trzeba będzie zapłacić 39,99 zł, co jest bardzo okazyjną ceną. Dla porównania, w Biedronce jego cena wynosi 49,99 zł. Wszystko wskazuje na to, że testy trafią do sprzedaży dziś lub jutro. Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR w Lidl Polska w rozmowie z Businessinsider powiedziała:

Chcemy oferować artykuły, których nasi klienci potrzebują. W odpowiedzi na liczne prośby klientów podjęliśmy decyzję, aby do naszej oferty dołączyć nowy asortyment – certyfikowane testy na przeciwciała COVID-19.

Z pomocą testów serologicznych możliwe jest wykrycie we krwi obecności przeciwciał IgG i IgM, które powstają w organizmie po przebytej infekcji. Testy primacovid mogą wykryć odpowiedź immunologiczną organizmu po kontakcie z wirusem, jednak nie są w stanie potwierdzić obecności samego wirusa. W związku z tym, nie jest możliwe określenie czy osoba wykonująca test jest obecnie chora na COVID-19. Wynik testu primacovid pojawia się już po 10 minutach.

Lidl sprzedaje test na przeciwciała

Z najnowszych badań wynika, że u ludzi zakażonych SARS-CoV-2, przeciwciała IgM lub IgG wytwarzają się w ciągu 19 dni od pojawienia się objawów. 60 procent pacjentów posiada je już w ciągu tygodnia od zakażenia. Z kolei, u 90 procent pojawiają się one w drugim tygodniu. Łukasz Pietrzak, farmaceuta, ekspert portalu medycznego leki.pl tłumaczy:

Testy serologiczne takie jak Primacovid należą do tzw. diagnostyki pośredniej. Umożliwiają więc rozpoznawanie przebytego już zakażenia u osób z bezobjawowym lub z łagodnym przebiegiem infekcji. Można je też wykonywać u pacjentów z powikłaniami choroby, u których nie przeprowadzono badań genetycznych i tych osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów wykonania badań genetycznych RT-PCR. Ważne jednak, by w razie wątpliwości co do wyników, zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który dokona ich dokładnej interpretacji.

Należy pamiętać, że wzrost poziomu IgM u człowieka wcale nie musi oznaczać przebytego zakażenia COVID-19. Może świadczyć o ostrym procesie chorobowym, np. boreliozie, toksoplazmozie lub marskości wątroby.

Gdzie jeszcze można kupić test?

Testy Primacovid marki Prima Lab trafiły do sprzedaży w Biedronce w poniedziałek 15 marca. Produkt zyskał ogromne zainteresowanie ze strony kupujących. W rezultacie, sieć zadecydowała o wprowadzeniu kolejnej partii.  Testy można zakupić również w sieci drogerii Super-Pharm. Za pakiet pięciu sztuk w sklepie internetowym trzeba zapłacić aż 449,95 zł! Wkrótce podobne produkty wprowadzi do sprzedaży także Carrefour.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować