×

Lekarze ostrzegają przed ciastkami squid game. Nastolatki trafiają przez nie do szpitala

Lekarze ostrzegają przed ciastkami squid game. Nastoletni fani serialu przystępują do skrajnie niebezpiecznego „challengu”, który może skutkować poważnymi obrażeniami. Stale przybywa ofiar wśród młodych ludzi, pragnących naśladować postaci z filmu.

Serialowy hit

„Squid Game” to kolejny hit Netfliksa, który wywołuje skrajne emocje. Z jednej strony serial cieszy się wielkim zainteresowaniem spragnionych mocnych wrażeń nastolatków. Z drugiej jednak strony wywołuje niepokój u ich rodziców, którzy martwią się przemocą promowaną przez twórców produkcji. Przypomnijmy, że „Squid Game” w reżyserii Hwang Dong-hyuk bije rekordy oglądalności na platformie. Zdążył już wyprzedzić m.in. „Dom z papieru”, „Bridgertonów” oraz „Wiedźmina”.

Serial cieszy się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na wszechobecną w nim przemoc. Bohaterowie dzieła rywalizują ze sobą w serii gier, w których przegrana równa się śmierci. Najbardziej zagorzali fani „Squid Game” tak mocno utożsamiają się z ekranowymi postaciami, że próbują odtwarzać serialową rzeczywistość. Niestety niekiedy finał ich działań bywa fatalny. Tak właśnie jest m.in. w przypadku wypromowanych za sprawą serialu ciastek.

Lekarze ostrzegają przed ciastkami squid game

Za sprawą serialu „Squid Game” na całym świecie zyskały popularność ciastka Dalgona. Są to smakołyki, z których można wycinać różnorodne kształty. Popularna, koreańska przekąska bardzo szybko owładnęła niemal cały świat. Niestety okazuje się, że smakołyk kryje również mroczną stronę. Eksperci z Centrum Dziecięcych Oparzeń w Birmingham od jakiegoś czasu obserwują wyraźny wzrost liczby nastoletnich pacjentów. Dzieci trafiają do szpitala z rozległymi oparzeniami będącymi skutkiem wyzwania z ciastkami Dalgona.

W mediach społecznościowych pojawiają się coraz to nowsze zdjęcia, przedstawiające obrażenia fanów serialu. Wszystko to jest efektem przyrządzania wspomnianego deseru. Specjaliści wyjaśniają, że proces przygotowania ciastek może bardzo łatwo przerodzić się w niebezpieczną sytuację. W trakcie gotowania masa osiąga bowiem temperaturę sięgającą nawet 160°C. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kleista konsystencja przywarła do skóry, doprowadzając do głębokim poparzeń.

Niedawno serwis „Daily Telegraph” poinformował o dramatycznym wypadku z udziałem nastolatka, który roztopił cukier w kubku włożonym do mikrofalówki. W momencie, gdy chłopiec wyciągnął naczynie, kubek wybuchł mu w dłoniach. Nastolatek doznał rozległych obrażeń ciała. Tego typu oraz podobnych wypadków było znacznie więcej.

Jak przyrządzić ciastka?

Receptura przyrządzenia ciastek Dalgona jest stosunkowo prosta. Do ich wykonania potrzebujemy wyłącznie 5 łyżek cukru i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Cukier należy rozpuścić na małym ogniu. W momencie gdy ulegnie karmelizacji, należy dodać sodę oczyszczoną i przystąpić do energicznego mieszania masy.

Szybko zwiększające objętość „ciasto” trzeba przełożyć na blat wyłożony zwykłą folią spożywczą. Ostatnim etapem jest nałożenie na wierzch masy kolejnej warstwy folii i odciśnięcie upragnionego kształtu.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij