×

Kto dowodzi atakami na Mariupol? Doradca ukraińskiego MSW wskazał generała

Kto dowodzi atakami na Mariupol? Doradca resortu spraw wewnętrznych w Kijowie Anton Heraszczenko wskazał generała, który jest odpowiedzialny za tragedię i śmierć tysięcy ludzi. To „ulubieniec Putina”, który wydawał rozkazy ostrzału celów cywilnych w Mariupolu.

Tragiczna sytuacja w Mariupolu

Wojna w Ukrainie jest dziś na ustach całego świata. W środę rano brytyjskie ministerstwo obrony podało, że „sytuacja militarna na północy Ukrainy pozostaje statyczna, prawdopodobnie dlatego, że rosyjskie wojska dokonują przegrupowania przed wznowieniem działań na dużą skalę”. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja na południu kraju, m.in. w Mariupolu, 400-tysięcznym mieście na wybrzeżu Morza Azowskiego, które jest oblężone przez wojska rosyjskie. Wicepremier Ukrainy, minister ds. tymczasowo okupowanych terytoriów Iryna Wereszczuk, powiedziała, że w mieście pozostaje jeszcze ponad 100 tys. osób.

Wojska rosyjskie „zmuszają mieszkańców ukraińskiego Mariupola do wyjazdu do Rosji” a ludzie są „nielegalnie deportowani na terytorium wroga”. Ponadto pogrążony w wojnie Mariupol został odcięty od energii, wody i żywności, w wyniki czego w potwornych męczarniach umierają kolejne osoby. Ludzie giną także w wyniku licznych ostrzałów i bombardowań – zmarłych jest tak dużo, że są chowani w masowych grobach. Zniszczonych jest co najmniej 80 proc. budynków, z czego 30 proc. nie nadaje się do użytku.

Kto dowodzi atakami na Mariupol?

Kto w dużej mierze odpowiada za tragedię tysięcy ludzi w oblężonym Mariupolu? Doradca resortu spraw wewnętrznych w Kijowie Anton Heraszczenko wskazał, że „Rosyjskim oblężeniem Mariupola nad Morzem Azowskim dowodzi generał Michaił Mizincew”.

Generał, który jest odpowiedzialny za śmierć setek, a być może i tysięcy ludzi, ma być „ulubieńcem Putina”. Wydawał rozkazy ostrzału celów cywilnych, m.in. teatru dramatycznego, szpitala dziecięcego czy szkoły w Mariupolu.

To on wydał rozkaz zbombardowania szpitala porodowego i dziecięcego, teatru dramatycznego, domów mieszkańców cywilnych. To on niszczy Mariupol tak, jak niszczył wcześniej miasta syryjskie

– napisał Heraszczenko.

Dziś, po decyzjach wydawanych przez generała, miliony ludzi na całym świecie życzy mu najgorszego.

Źródła: tvn24.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować