×

Księża komentują film „Tylko nie mów nikomu”. Niektóre słowa nie powinny w ogóle paść

Tomasz i Marek Sekielscy podjęli się zrealizowania niezwykle trudnego dokumentu. Film przedstawia historię osób molestowanych przez duchownych. Widzowie są oburzeni tym, co przez lata działo się w Kościele i komentują dokument w mocnych słowach. Co o „Tylko nie mów nikomu” mają do powiedzenia księża?

Film obejrzały miliony

Dokument braci Sekielskich miał premierę 11 maja. W ciągu doby film zdobył 3,5 miliona wyświetleń. Widzowie nie kryli w komentarzach swojej wściekłości, wobec tego, co spotkało ofiary księży pedofilii.

Księża o „Tylko nie mów nikomu”

Duchowni także wypowiedzieli się o „Tylko nie mów nikomu”. Już w dzień premiery, film skomentował przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Hierarcha przeprosił ofiary księży i podziękował Tomaszowi Sekielskiemu za stworzenie takiego dokumentu.

W podobnym tonie wypowiedział się również abp Wojciech Polak. Prymas Polski także przeprosił osoby molestowane przez duchownych. Jego oświadczenie możecie zobaczyć poniżej.

Film Sekielskich nie poruszył wszystkich duchownych

Takie wypowiedzi wzbudziły w nas nadzieję, że może rzeczywiście, w końcu zmieni się podejście najwyższych dostojników Kościoła do tego przerażającego tematu. Niestety taką wiarę zachwiała wypowiedź abp Leszka Głódzia. Zapytany przez dziennikarkę o odbiór filmu, stwierdził bardzo wymownie, że „byle czego nie ogląda”:

Niektórzy księża nie zrozumieli przekazu „Tylko nie mów nikomu”

Niestety, na zmianę w myśleniu księży nie wskazują również posty części duchownych na Twitterze. To, co niektórzy księża pisali o „Tylko nie mów nikomu”, przekraczało nasze pojęcie. Na szczególną uwagę „zasłużył” ks. Sławomir Marek z parafii w Stanowicach. Duchowny przekonywał, że dokument jest stronniczy, między innymi dlatego, że pokazuje pedofilie wśród księży, a nie w innych grupach zawodowych:

Sekielski jest policjantem, który łapie pijanych kierowców. Łapie tylko kierowców żółtych samochodów, których jest najmniej! I rzeczywiście niektórzy z nich 1 na 1000 jeździ po pijaku… Czy Sekielski robi to dla ruchu drogowego czy ma inny powód?

Wszyscy doskonale wiedzą, że wykorzystywanie seksualne małoletnich to nie tylko problem duchownych. Ale ks. Marek zdaje się kompletnie nie zauważać faktu, że pedofilia w Kościele oburza najbardziej, nie bez powodu. W końcu Kościół to miejsce, w którym pomocy przychodzą szukać osoby bezbronne. Nie można też zapominać, że księża w Polsce cieszą się ogromnym autorytetem, który często wykorzystywali w takich sytuacjach. Dodatkowo, przestępstwa przez lata były tuszowane, a przestępcy nie ponosili żadnej odpowiedzialności.

Tomasz Sekielski nie skomentował wypowiedzi tych duchownych

To niestety nie jedyny ksiądz, który swoimi komentarzami pokazał, że kompletnie nie rozumie (albo nie chce zrozumieć) wagi problemu. Podobnie wypowiedział się ks. Marcin Januszkiewicz:

W gniocie Sekielskiego nie ma żadnego współczesnego przypadku. Same dziwne sprawy z przed lat, gdzie ofiara wyznaje że przez lata przychodziła do księdza i dopiero po 30 latach uświadomiła sobie, że to było złe. Ksiądz oczywiście nie żyje już, można więc fantazjować

Na Twitterze odniósł się też do wpisu ks. Grzegorza Kramera, który poprosił, by każdy znalazł dwie godziny na zobaczenie „Tylko nie mów nikomu”:

Mamy szczerą nadzieję, że tacy księża są w zdecydowanej mniejszości. Wydaje się, że teraz jest dobry czas na to, by po prostu przeprosić i wziąć się za konkretnie działanie. W wywiadzie dla „NaTemat”, Tomasz Sekielski trafnie podsumował wypowiedzi takich księży:

Takimi opiniami sami wystawiają sobie świadectwo

Księża nawiązywali do „Tylko nie mów nikomu” w niedzielnych kazaniach

Na szczęście, na razie do opinii publicznej bardziej przebijają się księża, którzy gratulują Sekielskim tego, jak podeszli do tematu. Wielu duchownych we wczorajszych kazaniach zachęcało do obejrzenia „Tylko nie mów nikomu”. Za przykład może służyć chociażby bardzo mocne kazanie księdza jezuity, Jacka Prusaka:

Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach? Miejscem dla tych, którzy są w stanie oskubać każdą, zwłaszcza najsłabszą owcę? Ofiarom należy się troska, także wasza, a nie bieganie na klęczkach koło takiego czy innego księdza lub biskupa

Film braci Sekielskich można obejrzeć w całości za darmo w serwisie YouTube. Koniecznie to zróbcie, jeśli jeszcze nie mieliście okazji.

Może Cię zainteresować