×

Książka dla dzieci przeraziła rodziców. „To po prostu chore!”

Edukacja w przedszkolach i szkołach czasem odbiega od tego, jak my to postrzegamy. Jak to wygląda w praktyce? Książkę „Czytam. Krok po kroku” zweryfikował pan Piotr Szumlewicz, który na co dzień jest redaktorem naczelnym magazynu gospodarczego “Fakty” oraz felietonistą i autorem książek. Co takiego zwróciło jego uwagę?

Zaniepokoiło go to, w jaki sposób przedstawiono w książce kobietę

Wtłaczanie patriarchalnych stereotypów w praktyce. Zgodnie z popularnym podręcznikiem dla małych dzieci wszystkie dziewczynki od najmłodszych lat czują się znakomicie, patrząc w lustro

Nie tylko pan Piotr nie potrafi zrozumieć tego, jak przedstawiono w książce dla dzieci obraz kobiety

Liczne komentarze pod jego postem pokazują, że ludzie mają podobne zdanie.

To chore! Dla mnie to wpajanie dziewczynkom, na swój sposób, że mają takie być

Kto w ogóle dopuścił coś takiego do sprzedaży?! Przez coś takiego dziewczynki mogą myśleć, że muszą się wszystkim podobać i czarować swoim wyglądem!

Mnie zastanawia tylko jedno: po jaką cholerę małym dzieciom znajomość takich słów?

Pojawiły się jednak i głosy osób, według których to „czepialstwo”.

Kokietka to okreslenie pejoratywne. Ladny wyglad czy dbanie o siebie nie musi (i nie powinno) mieć zwiazku z kokietowaniem. Zwlaszcza ze trudno znosić kokietki i kokietow.

Coraz lepiej. Od przedszkola promocja seksistowskich stereotypów. Ten rząd ma nas za debili? Strach mieć dzieci i posyłać je do przedszkola czy szkoły.

Czlowieku, naucz sie czytac ze zrozumieniem. Tekst ma na celu nauczyc dzieci definicji slowa “kokietka”. Gdzie jest napisane, ze dotyczy to wszystkich dziewczynek.

Z drugiej strony lepszy taki tekst który może pokazać że każda dziewczyna chłopiec są wartościowe ladni i tak dalej niż tekst który będzie mówić. Nie podobasz sie sobie? Nie jesteś taki jak wszyscy? Idź na operację, zmień płeć, popraw nos itd

A Wy co myślicie? Czy takie teksty powinny pojawiać się w książkach dla dzieci?

_________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: [email protected]

Polecane

Może Cię zainteresować

Powrót dzieci do szkoły
przedszkolanka dusiła dzieci
ciąg dalszy zdalnego nauczania