×

Ksiądz ostrzega przed książką i filmem dla dzieci. Może prowadzić do opętania

Książki o Harrym Potterze pokochały zarówno dzieci, jak i młodzież, ale także osoby dorosłe. Mimo ogromnego zainteresowania lekturą duchowny ostrzega przed „Harrym Potterem”. Ks. Piotr Jarosiewicz, popularny duszpasterz młodzieży, podzielił się na swoim kanale na TikToku tym, do czego może doprowadzić zbytnie zafascynowanie popularnym czarodziejem. „Dzielę się tym, co wyczytałem, na takiej zasadzie troski”. Przed czym przestrzega duszpasterz?

Ksiądz ostrzega przed „Harrym Potterem”

Saga książek o Harrym Potterze autorstwa J.K Rowling to jedne z najpopularniejszych powieści na przełomie XX i XXI wieku. Popularność zdobyły na całym świecie, a książkę przetłumaczono na ponad 80 języków. Dodatkowo wytwórnia Warner Bros Pictures wydała ośmioczęściową serię filmowych adaptacji pod tym samym tytułem, które stały się ogromnymi hitami.

Tymczasem popularny na TikToku ksiądz ostrzega przed „Harrym Potterem”. Profil księdza @ks.piotrjarosiewicz, obserwuje już ponad 247 tys. osób. W jednym z ostatnich nagrań duszpasterz diecezji drohiczyńskiej wyznał, że wielokrotnie pytano go o jego stosunek do książek o popularnym czarodzieju. Jednak nigdy nie wypowiadał się w tym temacie, komentując krótko, aby sięgać po „najlepsze książki”.

Duchowny po lekturze księdza egzorcysty Michała Olszewskiego „Egzorcyzmy. Posługa Miłości” zmienił swoje podejście do tej kwestii. W konsekwencji ksiądz postanowił zabrać głos.

@ks.piotrjarosiewicz

♬ kiss the rain – yiruma

„Wejście w przygodę z Harrym Potterem w wielu przypadkach kończy się opętaniem”

Nam się wydaje, że rzeczywistość duchowa to jakieś bajki. Mamy trudności z uwierzeniem w skutki czarów. Dzięki uwielbianej przez dzieci postaci Harry’ego Pottera traktujemy czary jako zabawę, jako raczej coś pozytywnego, niestety są to tylko pozory. Wejście w przygodę z Harrym Potterem w wielu przypadkach kończy się opętaniem.

– ks. Jarosiewicz cytuje fragment lektury egzorcysty Michała Olszewskiego

Kiedyś podczas egzorcyzmów wyganiałem duchy Harry’ego Pottera. Zapytałem je – dlaczego weszłyście do serca tej osoby? „Bo ta osoba oglądała i fascynowała się Harrym Potterem” – odpowiedziały. Byłem zszokowany

– kontynuował dalej duchowny.

Ks. Piotr Jarosiewicz podkreślił, że jego celem nie jest przestraszenie, a nagłośnienie wątku. Dodał też, że wynika to tylko z troski o dobro dzieci i młodzieży.

Pod nagraniem w komentarzach rozgorzała zacięta dyskusja na temat słów księdza. Oburzeni internauci zwrócili uwagę na fakt, że Harry Potter to postać fikcyjna a motywy fantastyczne występują w wielu innych znanych bajkach.

W 98% bajek dla dzieci jest magia: 'Kopciuszek’, 'Śpiącą królewną’, 'Shrek’, ba! nawet 'Gumisie’ czy 'Smerfy’… tak można wymieniać w nieskończoność

Fikcja literacka… Jakim cudem duch nieistniejącej postaci może kogoś opętać?

Rozumiem, że jeśli przeczytam jakąkolwiek książkę, w której jest motyw fantastyczny to wejdą we mnie duchy bohaterów tej książki?

Przeraża mnie, że ten filmik jest na serio

’Harry Potter’ pokazuje przede wszystkim, że miłość, przyjaźń i dobro są w stanie przezwyciężyć każde zło

– pisali poirytowani internauci.

Podzielasz zdanie internautów? Czy raczej uważasz, ze dzieci nie powinny czytać tego typu książek?

Źródła: www.edziecko.pl, www.fakt.pl
Fotografie: TikTok

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x