×

Krwawy atak ISIS w Wiedniu. Wystrzały z broni nastąpiły w pięciu punktach miasta

Krwawy atak ISIS w Wiedniu. Jeden z islamistów odpowiedzialnych za zamach został zastrzelony przez policję. W wyniku zdarzenia śmierć ponieśli niewinni ludzie – dwóch mężczyzn i kobieta.

Krwawy atak ISIS w Wiedniu

Epidemia koronawirusa sprawiła, że spora część ludzi zapomniała o ogromnym problemie, jakim jest fala islamu, zalewająca Europę. Muzułmańscy imigranci, którzy od około 6 lat masowo osiedlają się w krajach Europy Zachodniej, nieustannie zwiększają swoją liczebność. Tymczasem skoncentrowane na walce z COVID-19 społeczeństwa nie zauważają, że w siłę rosną radykalne ruchy takie jak ISIS.

W poniedziałek w Wiedniu doszło do przerażającego aktu terroru. Zwolennik Państwa Islamskiego przy udziale niezidentyfikowanych pomocników zamordował dwóch mężczyzn i kobietę.

Policji udało się go zastrzelić. Szef MSW Austrii Karl Nehammer oświadczył, że człowiek ten bez wątpienia był islamskim terrorystą. Trwają poszukiwania pozostałych osób, biorących udział w ataku. Nehammer powiedział:

Poniedziałkowy atak w Wiedniu to próba osłabienia i podzielenia naszego demokratycznego społeczeństwa. Nie pozwolimy, aby nasze podstawowe prawa zostały nam odebrane. Swoją pomoc zaoferowały Niemcy i Węgry; Austria skorzysta z niej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Akcja wciąż trwa

Służby przeszukały już dom zastrzelonego. Udało się ustalić, że wczoraj mężczyzna opublikował na Instagramie kilka zdjęć, wskazujących na jego przynależność do radykalnego islamu. Sprawca złożył przysięgę wierności Kalifowi, przywódcy milicji terrorystycznej Państwa Islamskiego (IS). Na jednej z fotografii widnieje flaga ISIS.

W chwili obecnej oddział do zadań specjalnych „Kobra” składający się ze 150 ludzi oraz 100-osobowy oddział szybkiego reagowania prowadzą poszukiwania pozostałych terrorystów. W akcję zaangażowani są także funkcjonariusze cywilni oraz policja kryminalna i kontrwywiad. Siły specjalne zostały także rozlokowane w centrum miasta. Policja dysponuje portretem pamięciowym jednego z terrorystów, co może ułatwić jego odnalezienie.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz określił zdarzenie mianem ohydnego zamachu terrorystycznego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że pierwsze strzały padły około godziny 20.00 na ulicy Seitenstettengasse. Bardzo prawdopodobne, że miały związek z położoną w pobliżu synagogą.

Zbiorowy atak

Nie ulega wątpliwości, że w akcję było zaangażowane co najmniej kilka osób, ponieważ wystrzały z broni palnej nastąpiły w pięciu punktach miasta. Przy zabitym znajdowała się broń długa.

Łącznie do szpitali trafiło 15 rannych. 6 osób jest w stanie ciężkim. Ze względu na duże zagrożenie terrorystyczne centrum Wiednia jest całkowicie zablokowane przez policję. Służby zaapelowały do mieszkańców, aby nie opuszczali swych domów lub miejsc gdzie się aktualnie znajdują.

Serwis MSZ „Polak za granicą” opublikował następujący komunikat:

W związku ze strzelaniną w centrum Wiednia prosimy o unikanie miejsc publicznych i o niekorzystanie z środków komunikacji miejskiej.

Ambasada RP w Wiedniu udostępniła numer telefonu, pod który można dzwonić w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia: +43 699 180 70 105.

Przypomnijmy, że niebawem minie rok od wstrząsającego ataku terrorystycznego w Londynie, podczas którego Polak wykazał się niebywałym bohaterstwem.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować