×

Koronawirus w Polsce 9 lutego. Nadal niepokoi wysoka śmiertelność wśród chorych

Koronawirus w Polsce 9 lutego nadal niepokoi. Jak szacuje GUS, w ubiegłym roku zmarło 67 tysięcy osób więcej niż rok wcześniej. Za większość tych śmierci odpowiada Covid-19.

Dziura demograficzna

Według danych GUS, w 2020 roku dziura demograficzna wyniosła 120 tysięcy ludzi. Tego roku zmarło najwięcej Polaków od II wojny światowej i urodziło się najmniej dzieci od 15 lat. Jak obliczył resort zdrowia, w zeszłym roku zmarło 67 tysięcy osób więcej niż rok wcześniej. Za tę zatrważającą śmiertelność w 70 proc. odpowiada Covid-19. Według ostrożnych szacunków, 5 tysięcy zgonów to wynik naturalnego procesu starzenia się społeczeństwa, a pozostałe 62 tysięcy to efekt pandemii.

43 proc. z tej nadwyżki to przypadki śmiertelne zaraportowane jako spowodowane przez SARS-CoV-2, a reszta to zgony pacjentów z pozytywnymi wynikami testu. Jak tłumaczy MInisterstwo Zdrowia:

Mogą to być zgony związane z powikłaniami po zakażeniu wirusem lub zgony wśród pacjentów, którzy ulegli zakażeniu w szpitalu, będąc już w stanie krytycznym.

Dlatego minister zdrowia Adam Niedzielski bez entuzjazmu podchodzi do pomysłów odmrażania kolejnych branż. Jak wyznał dziennikarzom DGP:

Przy odmrażaniu gospodarki mamy duszę na ramieniu. Jesteśmy jednak w lepszej sytuacji niż w ubiegłym roku, bo mamy chociażby szpitale tymczasowe. Gdyby udało się je stworzyć wcześniej, to uniknęlibyśmy pewnie wielu problematycznych sytuacji. Dziś opozycja je atakuje, ale to realne zwiększenie bazy łóżkowej, która może być wykorzystana w gorszym momencie i w ten sposób odciążać placówki, które będą przyjmować najciężej chorych. To nasza realna polisa na trzecią falę i dlatego ich nie zamykamy, tylko utrzymujemy w stanie gotowości.

Wysoka śmiertelność wśród seniorów

Największy kłopot rządzących polega na tym, że przy relatywnie niewielkiej liczbie nowych zakażeń, śmiertelność utrzymuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza wśród seniorów, będących w większości najwierniejszym elektoratem Prawa i Sprawiedliwości.

Rządowi niezręcznie się przyznać do tego, że pandemia właśnie obnaża wieloletnie zaniedbania w polskiej służbie zdrowia. Zaledwie 3 lata temu posłanka PiS-u krzyczała do lekarzy rezydentów, żalących się na złe traktowanie w Polsce: „A niech jadą”. Wielu wzięło sobie tę radę do serca…

Dlatego minister Niedzielski szuka przyczyn wszędzie, tylko nie tam, gdzie rzeczywiście one tkwią. Jak wyjaśnia, wysoka śmiertelność z powodu Covid-19 to „z pewnością anomalia”:

Część osób wcześniej próbowało tłumaczyć, że wykonujemy za mało testów, stąd taka dysproporcja. Jednak od dłuższego czasu robimy stale 45–50 tys. badań dziennie, a mieliśmy też ponad 60 tys. W ostatnich tygodniach testy wyjaśniają dużo więcej niż nadwyżka zgonów. Obecna liczba zmarłych może być jeszcze pewnym pokłosiem okresu świąteczno-noworocznego. Musimy tu wziąć pod uwagę okres inkubacji, leczenie w domu, następnie w szpitalu. Dlatego szczepimy seniorów w pierwszej kolejności. Będziemy też rozwijać domową opiekę medyczną, będziemy wysyłać pulsoksymetry do każdego chorego.

Na szczęście nie ma kłopotu przynajmniej z poglądami Polaków na temat szczepień. Z badania United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i Radia RMF FM wynika, że już trzy czwarte obywateli chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Jak wyjaśnia DGP:

W grupie 70-latków i starszych, a więc osób najbardziej narażonych na komplikacje przebiegu COVID-19, chce się zaszczepić ponad 90 proc. badanych. Na drugim biegunie są najmłodsi, ale chęć zaszczepienia się rośnie także w tej grupie.

Koronawirus w Polsce 9 lutego

We wtorek 9 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 4 029 osób. Nowe przypadki dotyczą nowych województw:
mazowieckiego (602),
warmińsko-mazurskiego (491),
pomorskiego (403),
śląskiego (369),
kujawsko-pomorskiego (339),
wielkopolskiego (208),
dolnośląskiego (206),
lubelskiego (200),
podlaskiego (200),
zachodniopomorskiego (192),
małopolskiego (191),
łódzkiego (179),
podkarpackiego (158),
lubuskiego (73),
opolskiego (62),
świętokrzyskiego (62).

94 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Resort zdrowia ze smutkiem poinformował również o śmierci 227 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarły 53 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 174 osoby.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 556 685 / 39 360 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: www.polsatnews.pl, wiadomosci.onet.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować