×

Koronawirus w Polsce 30 października. Po raz kolejny pobito rekord zakażeń

Koronawirus w Polsce 30 października: Prokuratura Krajowa odgraża się strajkującym i określa protesty jako „skrajnie nieodpowiedzialne”. Tymczasem na dziś planowana jest największa z dotychczasowych manifestacji. Jak to się przełoży na sytuację epidemiczną w kraju? Znamy już raport MZ z ostatniej doby.

Nie żyje 19-latka i 25-latek

Większość młodych nie obawia się koronawirusa, a jeśli już, to traktuje go jako zagrożenie dla rodziców czy dziadków. Niestety, coraz częściej docierają do nas informacje, które świadczą o tym, że również dla młodych osób COVID-19 może być śmiertelnie niebezpieczny.

Do tragedii doszło w powiecie bytowskim. Z powodu koronawirusa zmarło tam rodzeństwo – 19-latka i jej 25-letni brat. Ich matka jest w ciężkim stanie…

Z informacji Radia ZET wynika, że 19-latka była osobą niepełnosprawną. Po zakażeniu koronawirusem przez 10 dni przebywała w izolacji, ale potem stan nastolatki się pogorszył. Chociaż przewieziono ją do szpitala, lekarzom nie udało się uratować życia dziewczyny.

Wkrótce zmarł jej starszy brat, który był współpracownikiem i wolontariuszem Środowiskowego Domu Samopomocy. Przyjaciółkę zmarłego Wojtka cytuje „Głos Pomorza”:

Wojtek był zdrowym, silnym, pełnym pozytywnej energii mężczyzną. Codziennie jeździł rowerem lub pokonywał na pieszo wiele kilometrów. Pomagał innym. Zawsze uśmiechnięty. Pięknie śpiewał.

– mówi kobieta.

W szpitalu nadal przebywa matka 19-latki i 25-latka.

Koronawirus w Polsce 30 października

Wczoraj resort zdrowia poinformował o ponad 20 tys. zakażeń. Zmarło 301 osób. Tymczasem na dzisiaj zaplanowany jest największy z dotychczasowych protestów kobiet. Strajkujące zamierzają ruszyć „Na Warszawę”. Zapowiadają przy tym, że osoby bez maseczek ochronnych będą proszone o opuszczenie protestu, ale czy to wystarczy?

Od tygodnia na ulicach większych i mniejszych miast spotykają się tłumy osób. Podczas manifestacji nie ma mowy o zachowaniu dystansu społecznego… Czy efekty demonstracji będą widoczne szybciej niż efekty rządowych restrykcji?

W dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o kolejnych 21 629 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:

– mazowieckiego (3416),
– wielkopolskiego (3082),
– kujawsko-pomorskiego (1954),
– małopolskiego (1914),
– śląskiego (1761),
– łódzkiego (1554),
– lubelskiego (1455),
– podkarpackiego (1274),
– pomorskiego (1049),
– dolnośląskiego (999),
– zachodniopomorskiego (668),
– świętokrzyskiego (607),
– warmińsko-mazurskiego (594),
– opolskiego (550),
– lubuskiego (394),
– podlaskiego (358).

Tym samym, liczba wszystkich zakażonych od początku epidemii w Polsce wzrosła do 340 834.

Z powodu #COVID19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 167 osób.

Fotografie:

Polecane

Może Cię zainteresować