×

Koronawirus w Polsce 25 grudnia. „Musimy przyjąć nową definicję normalności”

Koronawirus w Polsce 25 grudnia nie sprzyja spotkaniom rodzinnym w świątecznej atmosferze. Niestety, szef BioNTech nie ma dla nas dobrych wiadomości, a sytuacja epidemiczna nadal jest poważna.

Wirus zostanie na lata…

Przez minione tygodnie krzywa zachorowań utrzymywała się na w miarę stabilnym poziomie. Od 29 listopada dzienny przyrost zakażeń ani razu nie przekroczył 15 tysięcy, przynajmniej według oficjalnych danych. Nieoficjalnie epidemiolodzy szacują, że zakażonych może być kilkakrotnie więcej.

Rząd ogromne nadzieje pokłada w Narodowym Programie Szczepień, który ma ruszyć tuż po świętach. Jak ocenia prof. Andrzej Horban, jeśli wszystko dobrze pójdzie, w połowie roku będzie można pomyśleć o powrocie do normalności. W wywiadzie dla Radia Zet optymistycznie zapowiadał:

Jeżeli nam się uda do lata przynajmniej zaszczepić wszystkich, którzy mają lat 60 i powyżej, to już jesteśmy bliscy celu zniesienia 95 proc. tzw. obostrzeń albo zaleceń, albo restrykcji. Zapomnimy prawdopodobnie o czymś takim jak maski.

Niestety dyrektor firmy BioNTech, współproducenta szczepionki, która jako pierwsza trafi na nasz rynek, jest daleki od podzielenia optymizmu prof. Horbana. Jego zdaniem, nawet zaszczepienie 60 czy 70 proc. populacji może nie wyeliminować koronawirusa. Oczywiście, zakładając, że tyle osób zdecyduje się zaszczepić, bo według sondaży, na przykład polskich, ta liczba będzie zapewne dużo mniejsza.

Ugur Sahin, dyrektor generalny BioNTech uprzedził podczas konferencji prasowej, że rzeczywistość, jaką znamy z minionych lat, może prędko nie wrócić:

Musimy przyjąć nową definicję normalności. Musimy przywyknąć do tego, że będą kolejne ogniska koronawirusa. (…) Wirus zostanie z nami na kolejne 10 lat.

Szczepionka Pfizera i BioNTech została w poniedziałek zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków i zezwoliła na dopuszczenie jej na unijny rynek. Przy okazji specjaliści z Europejskiej Agencji Leków stwierdzili, że nie ma dowodów na to, by szczepionka nie działała na nową mutację koronawirusa, wykrytą w Wielkiej Brytanii. Jako druga w kolejce na autoryzację swoich preparatów czeka Moderna. Decyzja w sprawie szczepionki tej firmy jest spodziewana na początku stycznia.

Koronawirus w Polsce 25 grudnia

Wczoraj odnotowano 13 115 zakażeń koronawirusem, a dzisiaj (25 grudnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby wykryto kolejnych 9 077 przypadków z województw:
mazowieckiego (1166),
wielkopolskiego (1045), zachodniopomorskiego (990),
kujawsko-pomorskiego (767),
łódzkiego (739),
śląskiego (695),
pomorskiego (666),
warmińsko-mazurskiego (607),
dolnośląskiego (474),
lubelskiego (357),
lubuskiego (351),
opolskiego (258),
podlaskiego (242),
podkarpackiego (212),
małopolskiego (210),
świętokrzyskiego (89).

209 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Resort zdrowia ze smutkiem poinformował również o śmierci 240 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarły 63 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 177 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 249 079/26 992 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: www.rp.pl, wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować