×

Koronawirus w Polsce 21.10. Padł kolejny gigantyczny rekord zakażeń

Koronawirus w Polsce 21.10. Grozi nam zamknięcie kraju w podobny sposób, jak to było wiosną. Minister zdrowia nie wyklucza takiego scenariusza, bo liczba zakażeń rośnie w zastraszającym tempie.

Grozi nam drugi lockdown?

Od jakiegoś czasu regularnie padają niechlubne rekordy zakażeń koronawirusem. Co gorsza, wzrasta śmiertelność wśród pacjentów z Covid-19. Wczoraj ministerstwo zdrowia poinformowało o 107 zmarłych. W szpitalach przebywa już 9 tysięcy pacjentów, z których ponad 700 wymaga podłączenia do respiratorów. Prawie 300 tysięcy Polaków przebywa na kwarantannie, a ponad 44 tysiące objęto nadzorem epidemiologicznym.

W obliczu groźby załamania służby zdrowia, minister Adam Niedzielski nie wyklucza drugiego lockdownu. To zapożyczone słowo robi ostatnio wielką karierę, bo jest krótsze do wymówienia niż „zamknięcie kraju i wprowadzenie szeregu surowych obostrzeń w zakresie gospodarki i wolności obywatelskich”. Nauczył się go nawet prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

W najnowszym wywiadzie dla Gazety Polskiej wyznał:

Za szkodliwe uznaję zarówno nawoływanie do lockdownu, bo finansowo byłby on bardzo trudny, a z drugiej wmawianie ludziom, że COVID to mały problem i nie należy się nim przejmować.

Być może jednak drugi lockdown okaże się niezbędny. Jak ujawnił minister zdrowia, Adam Niedzielski, na decyzji może zaważyć najbliższy tydzień:

Robimy wszystko, żeby nie było lockdownu. Po wprowadzeniu ostatnich obostrzeń będziemy się w tym tygodniu uważnie przyglądali temu, co się dzieje. Jeżeli będziemy widzieli, że ten wykładniczy trend rozwoju dziennej liczby zachorowań jest kontynuowany w kolejnym tygodniu, to na pewno będziemy wprowadzali kolejne obostrzenia.

Jak przewidują media, na pożarcie, w drugiej kolejności po branży fitness, która już została praktycznie zamknięta, pójdzie branża weselna. Wśród licznych spekulacji na temat obostrzeń wymienia się całkowity zakaz organizacji wesel również w strefie żółtej. Podobno rozważane jest zamknięcie kin i teatrów w obu strefach. Niewykluczone, że na cenzurowanym znów znajdzie się branża kosmetyczno-urodowa.

Jak wyznał minister:

Interesy ekonomiczne i gospodarcze mają oczywiście ogromne znaczenie, ale jednak jest pewna przewaga kryterium zdrowotnego nad ekonomicznym. Jeżeli sytuacja zagrożenia zdrowia będzie eskalowała tak, że będziemy musieli podjąć drastyczne ruchy, to oczywiście je wykonamy.

Koronawirus w Polsce 21.10

Na razie sytuacja nie nastraja optymistycznie. W środę 21.10 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy 10 040 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
małopolskiego (1 315),
mazowieckiego (1 162),
śląskiego (1 008),
podkarpackiego (881),
kujawsko-pomorskiego (771),
wielkopolskiego (755),
łódzkiego (675),
lubelskiego (658),
pomorskiego (548),
dolnośląskiego (462),
opolskiego (362),
warmińsko-mazurskiego (348),
zachodniopomorskiego (285),
lubuskiego (283),
podlaskiego (268),
świętokrzyskiego (259).

Jak czytamy w komunikacie MZ, w ciągu ostatniej doby zmarło 130 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID19 zmarło 13 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 117 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 202 579/3 851 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.gazeta.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować