×

Koronawirus w Polsce 20 sierpnia. Kolejny niepokojący wzrost zachorowań

Koronawirus w Polsce 20 sierpnia. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju nie napawa optymizmem. Polacy obawiają się drugiej fali koronawirusa, a w tym czasie Łukasz Szumowski rezygnuje ze stanowiska. Dlaczego w takim momencie?

Szumowski szczerze o swojej dymisji i szczepionce na COVID-19

Ustępujący minister zdrowia Łukasz Szumowski w trakcie rozmowy z Super Expressem podał przyczynę swojej dymisji. Zapewnił przy tym, że nie ucieka przed drugą falą koronawirusa:

Wracam do kliniki i pracy klinicznej. Będę kierował placówką w Aninie. Zamierzam przeprowadzać zabiegi. Nadal jestem posłem. Będę funkcjonował w przestrzeni publicznej. Nigdzie nie uciekam.

Nie mogłem powiedzieć, że planuję dymisję, bo wyszedłbym na niepoważnego człowieka. Musiałem ukazywać pokerową twarz.

Serwis zapytał polityka, czy jego zdaniem jesteśmy gotowi na drugą falę. Jak odpowiedział:

Tak. Przy tej okazji warto dodać, że niebawem pojawi się szczepionka, która dzięki pewnym uzgodnieniom będzie dostępna w grudniu.

Tymczasowo rolę szefa resortu zdrowia będzie pełnił Waldemar Kraska. Szumowski zapewnia, że jest on doskonale przygotowany na taką odpowiedzialność:

Ma raport, który wskazuje, jak przygotować się do jesieni. Warto przy tej okazji dodać, że udało się ufortyfikować Polskę w walce z wirusem. Zbudowaliśmy mury obronne. Stworzyliśmy zaplecze do testowania pacjentów oraz laboratoria, które są niezbędne do tego, aby odbierać wyniki testów. Do tego powstały szpitale jednoimienne.

Nigdy nie zabrakło dla nikogo ani łóżka, ani respiratora. To ważne.

Koronawirus w Polsce 20 sierpnia

Czy decyzja Łukasza Szumowskiego odnośnie dymisji w tym szczególnym czasie jest słuszna? Zwłaszcza, że w ostatnich tygodniach krzywa zachorowań utrzymuje się na wysokim poziomie. Wczoraj odnotowano aż 735 kolejnych przypadków zachorowań na COVID-19. Dzisiaj sytuacja również nie wygląda optymistycznie.

W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby przybyło 767 pacjentów z koronawirusem. Nowe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (176),
małopolskiego (151),
mazowieckiego (96),
wielkopolskiego (80),
pomorskiego (68),
łódzkiego (44),
podkarpackiego (26),
dolnośląskiego (21),
kujawsko-pomorskiego (21),
lubelskiego (16),
świętokrzyskiego (15),
warmińsko-mazurskiego (13),
podlaskiego (12),
zachodniopomorskiego (12),
lubuskiego (8),
opolskiego (8).

Niestety z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 12 kolejnych osób. Jak czytamy w komunikacie MZ:

Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 88-K Łańcut, 82-K Ostróda, 79-M Oleśnica, 46-M Białystok, 92-K Wąsosz, 72-K i 66-K Racibórz, 86-M Tarnów, 87-K Zgierz, 79-M Koszalin, 89-K Szczecin, 83-K Gdańsk. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 59 378/1 925 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: www.tvp.info
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij