×

Koronawirus w Polsce 20 lutego. Trzecia fala pandemii stała się faktem!

Koronawirus w Polsce 20 lutego. Zdaniem ministra zdrowia trzecia fala pandemii dotarła już do Polski. Pozostaje otwarte pytanie, z jaką siłą uderzy…

Trzecia fala już w Polsce

Od kilku dni liczba nowych zakażeń koronawirusem systematycznie rośnie. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 8 777 nowych przypadków i śmierć 241 osób chorych na COVID-19. Łącznie od początku pandemii do wczoraj odnotowano w Polsce 1 614 446 przypadków koronawirusa potwierdzono w Polsce od początku pandemii i 41 582 zgonów z powodu Covid-19.

Liczny te nastrajają ministra zdrowia Adama Niedzielskiego bardzo pesymistycznie. Jak ujawnił w rozmowie z Radiem ZET, nie potrzeba więcej dowodów, by zrozumieć, że trzecia fala pandemii stała się faktem. Jak nieoficjalnie (przed opublikowaniem raportu MZ) przyznał, statystyki podane przez resort zdrowia w sobotę są ciut lepsze od piątkowych, ale i tak niepokojąco wysokie:

Dzisiejsze wyniki pokazują duże przyrosty względem poprzedniego tygodnia. Dziś mamy 8,5 tys. nowych zakażeń. To o 200 mniej niż wczoraj, ale tydzień do tygodnia to ok. 2 tys. przypadków więcej. To potwierdzenie faktu, że trzecia fala jest w Polsce.

 

Przedstawiciele dopiero co otwartych branż, głównie hotelowej, obawiają się, że rząd winę za wzrost zachorowań zwali na nich i w przyszłym tygodniu cofnie zgodę na ich funkcjonowanie. Jednocześnie tłumaczą, że hotele surowo przestrzegają reżimu sanitarnego i nie są źródłem zakażeń.

Minister Niedzielski zapowiedział, że nie chce jeszcze przesądzać sprawy. Przyznał jednak, że o dalszym znoszeniu obostrzeń nie ma na razie mowy, za to jest pole do rozważać, aby znów coś pozamykać:

Zastanawiamy się, jak wprowadzać obostrzenia skutecznie, ponieważ niestety jest zmęczenie materiału. Trzeba działać skutecznie, a nie na ślepo. Nie będę przesądzał, w którą stronę pójdziemy. Decyzja musi uwzględnić różne perspektywy, nie tylko zdrowotne. To kwestia funkcjonowania gospodarczego i społecznego. Szkoły? Wydaje się, że są na końcu kolejki do zamykania.

Z kolei dr Paweł Grzesiowski, główny doradca Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii jest zdania, że rząd jest na najlepszej drodze do przysłowiowego wylania dziecka z kąpielą. Jak wskazuje, obecny wzrost zachorowań nie ma nic wspólnego z otwarciem hoteli czy basenów:

Jaki jest sens zamykać coś, co otworzyliśmy, skoro to nie jeszcze nie było w stanie spowodować nowych zakażeń? Nie należy ostatnich danych kojarzyć z tym, co dzieje się w sklepach, w hotelach czy na stokach. Pytanie jest takie, czy wiemy, gdzie dochodzi do zakażań. Żeby podjąć jakąkolwiek decyzje i wprowadzać znowu ograniczenia, trzeba wiedzieć, gdzie te zakażenie się szerzą.

Na razie wygląda na to, że najsprawniej działającą wylęgarnią koronawirusa są szkoły, ale te akurat minister Niedzielski zamierza zostawić warte jak najdłużej się da.

Koronawirus w Polsce 20 lutego

Według nieoficjalnych zapowiedzi, decyzje w sprawie restrykcji zapadną pod koniec przyszłego tygodnia, a na razie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 8 510 osób. Nowe przypadki dotyczą województw:
mazowieckiego (1393),
śląskiego (818),
pomorskiego (779),
warmińsko-mazurskiego (736),
wielkopolskiego (552),
dolnośląskiego (547),
kujawsko-pomorskiego (535),
małopolskiego (493),
podkarpackiego (461),
łódzkiego (447),
zachodniopomorskiego (373),
podlaskiego (315),
lubelskiego (313),
lubuskiego (267),
świętokrzyskiego (159),
opolskiego (133).

189 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Resort zdrowia ze smutkiem poinformował też o śmierci 254 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 209 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 631 727/42 077 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować