×

Koronawirus w Polsce 2 maja. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce 2 maja. Ministerstwo Zdrowia opublikowało bieżące dane dotyczące nowych zakażeń w naszym kraju. W związku z weekendem majowym spodziewano się nagłego wzrostu liczby zachorowań. Jak przedstawiają się statystyki?

Koronawirus w Polsce 2 maja

Z powodu trwającego weekendu majowego, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w Polsce od 1 maja zmiany w raportowaniu o liczbie zakażeń koronawirusem oraz zgonów wśród osób z Covid-19. Dane są teraz udostępniane raz dziennie o godzinie 13:00. Stąd, opublikowane statystyki obejmują zarówno przypadki zdiagnozowane wczoraj po południu oraz dziś rano.

Zgodnie z przewidywaniami epidemia koronawirusa w Polsce nadal się rozwija, a przyrost nowych zachorowań jest znaczny. Od wczoraj potwierdzono 270 nowych przypadków zakażenia.

Dotyczą one województw:
śląskiego (66),
wielkopolskiego (51),
dolnośląskiego (40),
łódzkiego (34),
mazowieckiego (25),
małopolskiego (21),
opolskiego (9),
pomorskiego (6),
zachodniopomorskiego (5),
kujawsko-pomorskiego (4),
podkarpackiego (4),
lubelskiego (2),
podlaskiego (2),
świętokrzyskiego (1).

W ciągu ostatniej doby zmarło 13 kolejnych osób z Covid-19. Jak podaje resort zdrowia:

Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 89-K Warszawa, 89-K i 87-K Gdańsk, 69-K Bydgoszcz, 80-K Kraków, 74-M, 69-M, 84-K i 73-M Poznań, 61-M Racibórz, 75-M Tychy, 86-K Łomża, 64-M Bolesławiec. Większość osób miała choroby współistniejące.

Oznacza to, że ogólna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 13 375, w tym 664, to osoby zmarłe. Warto też dodać, że wyzdrowiało 3 762 pacjentów (w sumie).

Weekend majowy, a zakażenia

Ministerstwo Zdrowia apeluje, aby nie rezygnować z noszenia maseczek ochronnych, ponieważ obowiązek zasłaniania części twarzy nadal jest aktualny. Przed kilkoma dniami podczas konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski mówił:

Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm.

Minister zdrowia powiedział, że dozwolone jest noszenie przyłbic zamiast maseczek. Tego typu rozwiązanie jest w szczególności wygodne dla osób noszących okulary, ponieważ zapobiega zaparowaniu szkieł i znacznie zwiększa komfort.

Co ciekawe, obowiązek zasłaniania twarzy nie dotyczy wszystkich. Są z niego zwolnieni między innymi: dzieci do lat 4, księża podczas obrzędów liturgicznych, funkcjonariusze służb mundurowych oraz kierowcy, jeśli przestrzegają odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij