×

Koronawirus w Polsce 19 maja. Jak wygląda obecna sytuacja w Polsce?

Koronawirus w Polsce 19 maja. W mediach społecznościowych pojawił się najnowszy komunikat Ministerstwa Zdrowia. Czy sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju powoli się normuje?

Koronawirus w Polsce 19 maja

W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 195 nowych zakażeniach koronawirusem. Trudna sytuacja dalej panuje na Śląsku. W ciągu ostatniej doby zachorowało tam 150 pacjentów.

Pozostałe przypadki dotyczą województw:
dolnośląskiego (15),
małopolskiego (13),
warmińsko-mazurskiego (5),
wielkopolskiego (5),
zachodniopomorskiego (5),
podlaskiego (2).

Ministerstwo Zdrowia udostępniło również dane o 5 kolejnych ofiarach śmiertelnych wśród osób z Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 68-M Zgierz, 90-K Ozimek, 87-K Starachowice, 86-M Tychy, 58-K Kobiernice. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

W sumie wykryto w naszym kraju 19 080 przypadków zakażeń koronawirusem (w tym 941, to osoby zmarłe). Dobra wiadomość jest taka, że już 7 903 pacjentów wyzdrowiało.

Dobre wieści z Włoch

W poniedziałek (18.05) biuletyn Obrony Cywilnej przekazał pierwsze pozytywne dane dotyczące sytuacji we Włoszech od początku marca. Wynika z nich, że w ciągu ostatniej doby testy potwierdziły zakażenia koronawirusem tylko u 451 osób (niższy wynik odnotowano jedynie 2 marca). Z przykrością poinformowano także o śmierci 99 pacjentów. Pod intensywną opieką medyczną nadal znajduje się 749 obywateli zakażonych koronawirusem.

Ogólna liczba osób zakażonych COVID-19 we Włoszech wynosi 225 886 osób. Z powodu powikłań zmarło 32 007 pacjentów, ale odnotowano już 127 326 ozdrowieńców.

W poniedziałek 18 maja na terenie państwa otwarto galerie handlowe, salony kosmetyczne oraz restauracje. Wszystkie lokale funkcjonują pod ścisłym rygorem sanitarnym. Włosi mogą także swobodnie przemieszać się po swoim regionie. Nadal jednak czekają na możliwość podróży po całym kraju czy poza jego granice.

W weekend premier Giuseppe Conte odniósł się do przyspieszonego zniesienia obostrzeń:

Musimy zaakceptować ryzyko, że krzywa zakażeń może ponownie wzrosnąć. W przeciwnym razie nigdy nie będziemy gotowi, by zacząć od nowa. Powrót do normalności przypomina trochę naukę chodzenia. Krok po kroku, z ostrożnością i uwagą, aby uniknąć upadku. Kiedyś Włochy znów zaczną biec.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować