×

Koronawirus w Polsce 13 października. Czeka nas drugi lockdown?

Koronawirus w Polsce 13 października. Ministerstwo Zdrowia wystosowało kolejny komunikat odnośnie sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Ile osób zachorowało na Covid-19 w ciągu ostatniej doby?

Czy czeka nas drugi lockdown?

Epidemia przybiera na sile. W ciągu siedmiu dni, od wtorku (6 października) do poniedziałku (12 października), resort zdrowia poinformował łącznie o 28 130 przypadkach zakażenia. W związku z szybko rosnącą liczbą zakażeń pojawia się coraz więcej pytań o ponowne zamknięcie gospodarki (lockdown).

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej był o to pytany premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, jaka jest sytuacja w kraju:

Wiemy doskonale, że są dwie skrajne opcje w społeczeństwie polskim. To są spore grupy naszych obywateli. Podchodzimy do obu racji z szacunkiem, ale mamy też swoje racje, wypracowane z wybitnymi ekspertami epidemiologami. Sztuką jest podejście do epidemii tak, by z jednej strony chronić życie i zdrowie ludzi, a z drugiej nie blokować gospodarki.

Zdaniem premiera rząd ma „bardziej właściwą strategię walki z koronawirusem”:

Potrzebujemy tych restrykcji, potrzebujemy tych zakazów, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi lub doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki. Zamknięcie gospodarki odbędzie się z ogromną szkodą dla setek tysięcy miejsc pracy, dla życia ludzi, dla możliwości finansowych państwa polskiego i dlatego te racje trzeba koniecznie wyważyć.

Szef rządu nie ukrywa, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę z uwagi na dobro Polski. Odwołał się przy tym do sytuacji na drogach:

To trochę tak, jakbyśmy spojrzeli na inną bardzo smutną okoliczność – co roku na polskich drogach ginie od trzech i pół do czterech tysięcy osób. Przecież gdybyśmy wstrzymali cały ruch, to również do takich zgonów by nie dochodziło.

Koronawirus w Polsce 13 października

We wtorek (13 października) resort zdrowia poinformował o 5 068 kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. Nowe przypadki dotyczą województw:

– małopolskiego (898),
– mazowieckiego (552),
– śląskiego (441),
– podkarpackiego (391),
– łódzkiego (349),
– dolnośląskiego (342),
– kujawsko-pomorskiego (341),
– wielkopolskiego (334),
– pomorskiego (318),
– opolskiego (241),
– podlaskiego (183),
– lubuskiego (164),
– lubelskiego (163),
– zachodniopomorskiego (151),
– świętokrzyskiego (121),
– warmińsko-mazurskiego (79).

Z powodu Covid-19 zmarło kolejne 3 osoby, a 60 miało choroby współistniejące.

Łącznie na terenie kraju mamy 135 278 osób zakażonych koronawirusem (w tym 3 101 to osoby zmarłe).

Źródła: tvn24.pl, viva.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować