×

Koronawirus w Polsce 11 stycznia 2021 r. Odnotowano duży spadek liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 11 stycznia sprawia stabilne wrażenie, zwłaszcza na tle innych krajów europejskich. Jednak, jak podkreślają specjaliści, to tylko oficjalne dane. Prawdziwa skala pandemii może być znacznie większa.

Restrykcje w Europie

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 410 nowych zakażeniach koronawirusem. 177 osób zmarło, w tym 41 pacjentów, u których nie zdiagnozowano żadnych chorób towarzyszących.

Na tle Europy liczby te nie zatrważają. Podczas, gdy w Polsce wicepremier Jarosław Gowin, wprawdzie niejasno, ale jednak obiecuje otwarcie sklepów po 17 stycznia, Niemcy przedłużają restrykcje do 31 stycznia, a na południu Słowacji można wyjść z domu tylko za okazaniem negatywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Wielka Brytania wprowadza kolejną kwarantannę na czas nieokreślony.

Irlandia od poniedziałku 11 stycznia przechodzi na naukę zdalną, przedłuża zamknięcie placówek handlowych i usługowych oraz zakaz wychodzenia z domu bez ważnej przyczyny. Na Węgrzech obowiązuje godzina policyjna między 20 wieczorem a 5 rano, Francja pozamykała lokale gastronomiczne i wyciągi narciarskie, a także przedłużyła do 20 stycznia godzinę policyjną. W niektórych departamentach zaczyna się ona już o godzinie 18 po południu.

Godzina policyjna między 23 a 6 rano obowiązuje również w Hiszpanii. Katalonia w czwartek zaczęła 10-dniową ścisłą kwarantannę, podczas której wolno opuścić miejsce zamieszkania tylko z uzasadnionej przyczyny. W Walencji, Aragonii, Kastylii i Leonie oraz na Balearach zamknięto wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe i wprowadzano zakaz przemieszczania się w weekendy.

We Włoszech godzina policyjna obowiązuje od 22 do 5 rano, w Portugalii można wyjść z domu tylko do lekarza, pracy lub w celu dokonania niezbędnych zakupów. Premier Antonio Costa zapowiedział w czwartek, że jeżeli liczba zakażeń będzie się utrzymywała na wysokim poziomie, w najbliższych dniach można się spodziewać wprowadzenia kolejnych restrykcji.

Obostrzenia w Polsce

Polacy do ograniczeń podchodzą ambiwalentnie. Z jednej strony starają się ich przestrzegać, ale z drugiej chcą żyć jak dotąd. Stoki w Beskidach przeżywają istne oblężenie. Wprawdzie rząd pozamykał stoki narciarskie, ale część ośrodków wciąż działa, bo w rządowych przepisach zabrakło podstawy prawnej do zamknięcia wszystkich wyciągów.

W Szczyrku nadal można wjechać na Halę Skrzyczeńską kolejką gondolową i na skorzystanie z tej atrakcji zdecydowały się w weekend setki rodzin z dziećmi. W Wiśle działa stacja narciarska Skolnisy, w Korbielowie kolej linowa Jontek-Buczynka, a w Bielsku-Białej kolej gondolowa na Szyndzielnię. Setki ludzi tłoczyło się w kolejkach do nich, a epidemiolodzy załamują ręce i ponuro przepowiadają wzrost liczby zakażeń.

Koronawirus w Polsce 11 stycznia

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia podało dane z niedzieli, kiedy tradycyjnie wykonuje się mniej testów. Resort poinformował, że w ciągu minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 4 622 osób z województw:
mazowieckiego (627),
zachodniopomorskiego (570),
pomorskiego (509),
wielkopolskiego (446),
kujawsko-pomorskiego (388),
małopolskiego (233),
śląskiego (233),
dolnośląskiego (227),
łódzkiego (218),
warmińsko-mazurskiego (210),
lubuskiego (190),
podkarpackiego (159),
lubelskiego (138),
opolskiego (127),
świętokrzyskiego (97),
podlaskiego (75).

175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Resort zdrowia ze smutkiem poinformował również o śmierci 75 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 65 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 390 385/31 264 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: www.sport.pl, wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl
Fotografie: Facebook, Pixabay

Może Cię zainteresować