×

Wiemy, kiedy nastąpi odmrożenie jednej z branż. Wicepremier podał datę

Otwarcie sklepów już 18 stycznia? To, zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina, bardzo prawdopodobna data ponownego uwolnienia handlu.

Obostrzenia do 17 stycznia

Na konferencji prasowej 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził konieczność wprowadzenia tak zwanego twardego lockdownu, który rząd Prawa i Sprawiedliwości nazywa „narodową kwarantanną”. Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczęła się ona 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia.

Do wcześniej obowiązujących obostrzeń, obejmujących ograniczenia w transporcie zbiorowym, limity w miejscach sprawowania kultu religijnego i podczas spotkań towarzyskich i rodzinnych, zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji oraz funkcjonowania siłowni, klubów fitness, aquaparków oraz lokali gastronomicznych, które mogą świadczyć usługi tylko na wynos, dołączono nowe.

W ramach „narodowej kwarantanny” zostały ponownie zamknięte, po raz trzeci od początku pandemii, wszystkie sklepy poza sprzedającymi artykuły pierwszej potrzeby, czyli: spożywczymi, dla zwierząt, aptekami, drogeriami, salonikami z prasą i wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi.  Hotele stały się niedostępne dla wszystkich poza służbami mundurowymi, medykami, pacjentami szpitali specjalistycznych i działaczami Centralnych Ośrodków Sportu.

Chodziło o to, by dzieci nie mogły wyjechać w czasie ferii, skumulowanych w jednym terminie dla wszystkich województw, ani wałesać się po galeriach handlowych.

 

Otwarcie sklepów już 18 stycznia?

Ostatni dzień ferii zimowych oraz obowiązujących obostrzeń przypada na dzień 17 stycznia. Dlatego minister rozwoju, pracy i technologii w randze wicepremiera, Jarosław Gowin jest zdania, że już następnego dnia będzie można rozpocząć stopniowe znoszenie obostrzeń. Jak wyznał dzisiaj w rozmowie z Polską Agencją Prasową:

Będę rekomendował, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia.

Na konkrety przyjdzie jeszcze trochę poczekać, ale, jak zapewnia wicepremier, niezbyt długo. Być może już w przyszłym tygodniu pojawi się więcej informacji. W każdym razie minister Gowin obiecał, że się postara:

Chcielibyśmy ogół społeczeństwa, a zwłaszcza przedsiębiorców możliwie szybko poinformować o tym, czego należy spodziewać się po 17 stycznia i jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli gotowe propozycje.

Oczywiście nie mogło zabraknąć pytań o datę ponownego otwarcia hoteli, siłowni i lokali gastronomicznych. Wicepremier uznał jednak, że za wcześnie na takie spekulacje.  W zakresie odmrożenia handlu też oczywiście nie należy oczekiwać powrotu do pełnej normalności. Nadal będą obowiązywały limity klientów oraz godziny dla seniorów, z wyłączeniem weekendów.

 

Źródła: biznes.radiozet.pl, twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij