×

Koronawirus w Polsce 11 lipca. Wciąż przybywa zakażonych, czy wrócą obostrzenia?

Koronawirus w Polsce 11 lipca. Pojawił się raport Ministerstwa Zdrowia dotyczący nowych zakażeń. Tymczasem Szumowski ocenił działania rządu podjęte w ramach walki z COVID-19.

Pełen lockdown niemożliwy

Minister zdrowia Łukasz Szumowski rozmawiał z Polską Agencją Prasową. W trakcie wywiadu został zapytany o możliwość powrotu obostrzeń związanych z walką z koronawirusem. Według polityka, nie jest możliwe przywrócenie tak zaostrzonych nakazów jak wcześniej. Jak powiedział:

Pełnego lockdownu nie da się już przeprowadzić, zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i gospodarczego. Gdyby naprawdę było niedobrze, wtedy można myśleć np. o większej kontroli kontaktów społecznych.

Mam nadzieję, patrząc na te liczby w naszym kraju i krajach sąsiadujących, że nie będziemy mieli aż tak dramatycznego wzrostu. Trzeba też pamiętać, że mamy wypracowane już mechanizmy, procedury, szpitale jednoimienne, gotową sieć laboratoriów, testy genetyczne, szybkie testy na czas jesienny, by diagnozować możliwe zakażenia. Będziemy też zachęcali do szczepień przeciw grypie.

Minister ocenił także dotychczasowe działania rządu podjęte w celu zwalczenia koronawirusa:

Jakie mamy efekty, każdy widzi. Spowolniliśmy rozprzestrzenianie się wirusa, zabezpieczyliśmy łóżka i niezbędny sprzęt. Każdy chory wymagający hospitalizacji otrzymywał miejsce w szpitalu. Każdy wymagający respiratora był do tego respiratora podłączany. W innych państwach tych możliwości zabrakło.

Na pewno z tą wiedzą, którą teraz mamy, konkretniej dostroilibyśmy się do początkowej fazy epidemii. Chodzi np. o sieć szpitali jednoimiennych, transport pacjentów zakażonych koronawirusem. Zapewne zasady dotyczące triażu pacjentów można było lepiej na początku doprecyzować. Ale pamiętajmy, że to my jako pierwsi wprowadziliśmy jednoimienne szpitale zakaźne, które okazały się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Szumowski: „Stan epidemiczny w kraju jest niezły”

Łukasz Szumowski podkreślił także, że w Polsce można obserwować poprawę sytuacji epidemiologicznej i wyraźny spadek zakażeń koronawirusem:

Raporty wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych pokazują, że liczba zdiagnozowanych nowych przypadków ustabilizowała się na niższym poziomie niż jeszcze dwa, czy trzy tygodnie temu. W niektórych województwach są to już tylko pojedyncze przypadki. To pokazuje, że w wielu województwach epidemia jest w formie szczątkowej.

Wirusa mamy znacznie, znacznie mniej. Jeśli popatrzymy na wyniki badań przesiewowych u osób jadących do sanatoriów to z 18,5 tys. przebadanych – to gigantyczna grupa – tylko 30 osób jest chorych. To jest mniej niż 1,7 promila.

I dodaje:

Zrobiliśmy też przesiew u policjantów. Przebadaliśmy 3 tys. z nich i okazało się, że nie było żadnego chorego. To pokazuje, że w przesiewie populacji, nie w wyselekcjonowanych grupach, tego wirusa jest naprawdę niewiele.

Stan epidemiczny w kraju uważam, że jest niezły i to nie na podstawie wymysłów, widzimisię, hipotez, ale na podstawie wyników badań.

Według ministra zdrowia na bieżąco analizowana jest sytuacja i podejmowane odpowiednie kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się groźnego patogenu. Nawiązał tym samym do sytuacji panującej na Śląsku:

Otwarte jest nadal pytanie, dlaczego tak mocno pozakażani byli górnicy? Być może wpłynęły na to warunki, w których pracują, czyli w kopalniach na dole, gdzie trudno zachować dystans i mamy dużą wilgotność powietrza.

Koronawirus w Polsce 11 lipca

W mediach społecznościowych pojawił się nowy raport Ministerstwa Zdrowia. Mamy 305 nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby najwięcej ponownie odnotowano ich na Śląsku – to aż 77 chorych.

Pozostałe przypadki dotyczą województw:
małopolskiego (53),
mazowieckiego (45),
wielkopolskiego (43),
łódzkiego (34),
lubelskiego (14),
podkarpackiego (9),
opolskiego (8),
lubuskiego (6),
pomorskiego (4),
zachodniopomorskiego (4),
warmińsko-mazurskiego (2),
kujawsko-pomorskiego (2),
dolnośląskiego (2),
podlaskiego (2).

Resort zdrowia poinformował także, że z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 6 osób.

Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 86-M Biała Podlaska, 64-M Zgierz, 86-K Siedlce, 77-M Tychy, 83-M Turek, 75-K Mońki. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 37 521/1 568 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Dobra wiadomość jest taka, że mamy też 26 635 ozdrowieńców.

Źródła: www.rmf24.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować