×

Koronawirus w Polsce 10 lipca. Liczba zachorowań na Śląsku nie maleje

Koronawirus w Polsce 10 lipca. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący sytuacji epidemiologicznej na terenie kraju. Wciąż przybywa osób zakażonych. Tymczasem Szumowski zachęca do pójścia na wybory.

Szumowski zachęca do głosowania

II tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 12 lipca. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oznajmił, że wybory są bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Według niego, udział w nich jest mniej ryzykowany niż wyjście do sklepu, ponieważ wiele osób wciąż zapomina o noszeniu maseczek i trzymaniu dystansu.

Zachęcam do pójścia na wybory z całą świadomością tego, co mówiłem wcześniej, że wybory tradycyjne są w epidemii trudne do przeprowadzenia. Nikt jednak, żaden ekspert, nie przewidywał właśnie takiego przebiegu epidemii, tego, że aktywnego wirusa będziemy mieli tak mało. Jak pokazują badania przesiewowe osób, które wyjeżdżają do sanatoriów odsetek zakażeń w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila. Są to znikome liczby.

Mogę powiedzieć, patrząc na przebieg pierwszej tury wyborów i sytuację epidemiologiczną, że wyjście do sklepu czy podróż autobusem, gdzie ludzie już zapomnieli o noszeniu maseczek, jest dziś bardziej ryzykowne.

Minister dodał, że „definicja bliskiego kontaktu” Światowej Organizacji Zdrowia mówi o 15 minutach przebywania w zamkniętym pomieszczeniu z osobą chorą:

Czas, który spędzamy w lokalu wyborczym to średnio kilka minut. Dłużej robimy zakupy, w tłumie, bez maseczek. To groźniejsze niż pójście do lokalu.

Przypominamy, że kilka dni temu wprowadzono udogodnienia podczas głosowania w II turze wyborów. Jak powiedział Szumowski:

Wprowadziliśmy te ułatwienia, żeby m.in. osoby starsze nie stały na słońcu, w upale, na deszczu, w kolejce do lokalu wyborczego, tylko zagłosowały i wróciły spokojnie do domu, nie podejmując większego ryzyka.

Chodzi o pierwszeństwo w wejściu do lokalu wyborczego dla pewnych grup osób, m.in. osób powyżej 60 lat, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do 3 lat, a także niepełnosprawnych. Wszyscy wyborcy nadal muszą pamiętać o zachowaniu środków ostrożności: zakryciu ust i nosa, a także zdezynfekowaniu rąk przed wejściem do lokalu.

Koronawirus w Polsce 10 lipca

Epidemia wciąż nie odpuszcza. Niemal codziennie przybywa średnio 300 chorych. Nadal najgorsza sytuacja panuje na Śląsku, gdzie ogólna liczba zdiagnozowanych przypadków wynosi już 13 583 (w tym 351 zgonów).

W najnowszym raporcie poinformowano, że na terenie naszego kraju zdiagnozowano 265 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Dotyczą one województw:

– śląskiego (88),
– lubuskiego (25),
– mazowieckiego (23),
– małopolskiego (19),
– wielkopolskiego (17),
– łódzkiego (16),
– podkarpackiego (16),
– dolnośląskiego (13),
– lubelskiego (13),
– opolskiego (9),
– pomorskiego (9),
– zachodniopomorskiego (8),
– świętokrzyskiego (4),
– podlaskiego (2),
– warmińsko-mazurskiego (2),
– kujawsko-pomorskiego (1).

Ministerstwo Zdrowia z przykrością poinformowano także o śmierci kolejnych 11 pacjentów z chorobą COVID-19.

Łącznie na terenie kraju mamy 37 216 osób zakażonych koronawirusem (w tym 1 562 to osoby zmarłe).

Źródła: www.gov.pl, www.dziennikwschodni.pl
Fotografie: Imgur, Twitter, twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować