×

Koronawirus w komisji wyborczej! Mogło dojść do zarażenia wielu wyborców

Koronawirus w komisji wyborczej. Spełniły się przewidywania mówiące o tym, że w czasie wyborów prezydenckich może dojść do masowych zakażeń w obrębie lokali wyborczych. Pojawiają się pierwsze informacje o zakażeniach wśród członków komisji wyborczych.

Koronawirus w komisji wyborczej

Na długo przed organizacją pierwszej tury wyborów prezydenckich, dużo mówiło się o ogromnym niebezpieczeństwie jakie wiąże się z udziałem ludzi w bezpośrednim głosowaniu. Teraz okazuje się, że obawy były w pełni uzasadnione. Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 nowych zakażeniach koronawirusem. Nie wiadomo jaka część z nich ma związek z głosowaniem, ale pewne jest, że w kilku komisjach wyborczych mogło dojść do zakażeń. W gminie Jasieniec w województwie mazowieckim potwierdzono, że jedna z kobiet, wchodzących w skład komisji wyborczej jest zakażona koronawirusem. Obecność choroby w jej organizmie potwierdził test. Udało się ustalić, że dwie osoby z rodziny zarażonej także pracowały tego dnia w komisjach wyborczych. Nie wiadomo czy zasiadająca w komisji kobieta zaraziła osoby biorące udział w głosowaniu. Wójt gminy Jasieniec Marta Cytryńska tłumaczy, że zakażona nie posiadała symptomów typowych dla COVID-19.

Osoba ta nie wykazywała żadnych objawów.

W poniedziałek po wyborach członkini komisji miała zaplanowane przyjęcie do szpitala. Zgodnie z obowiązującymi procedurami wykonano u niej test na COVID-19. Wynik był pozytywny.

Nerwowe oczekiwanie

Gdy okazało się, że dwójka krewnych zakażonej koronawirusem kobiety również pracowała w komisjach wyborczych, jej mąż i teść zostali skierowani na badania. W tej chwili trwa nerwowe oczekiwanie na wyniki testów na COVID-19. Oboje odbywają kwarantannę. Cytryńska zaznacza, że w sytuacji, gdy okaże się, że obaj mężczyźni także są zakażeni, w regionie może nastąpić paraliż związany z organizacją II tury wyborów.

Jest to o tyle niepokojące, że najbliższe osoby, czyli małżonek i teść, też były w komisjach wyborczych w pozostałych obwodach. Jeżeli dojdzie do tego, że będą mieć wynik pozytywny, to okaże się, że we wszystkich komisjach na terenie gminy była osoba z wirusem.

W skład gminy Jasieniec wchodzą trzy obwody wyborcze: w Jasieńcu, Zbroszy Dużej i Boglewicach.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, maps.google

Może Cię zainteresować

zamknij