×

Nowe objawy COVID-19. Naukowcy alarmują, aby sprawdzać 3 konkretne części ciała

Trzy nowe objawy COVID-19 pozwalają bezbłędnie rozpoznać zakażenie koronawirusem. Hiszpańskim naukowcom udało się zidentyfikować wczesne symptomy infekcji. Specjaliści zalecają, aby w szczególności zwracać uwagę na usta, dłonie i podeszwy stóp.

Badania naukowe

Do tej pory naukowcom udało się wyszczególnić blisko 30 różnych objawów COVID-19. W miarę upływu czasu lista oznak wskazujących na zakażenie stopniowo się wydłuża. Oprócz oczywistych sygnałów takich jak gorączka, suchy kaszel, utrata smaku i węchu czy zmęczenie, WHO zaleca, aby nie lekceważyć bólu głowy, przekrwienia błony śluzowej nosa oraz zaczerwienienia oczu. Istotnymi objawami zakażenia są także: biegunka, ból gardła czy wysypka skórna.

W listopadzie ubiegłego roku naukowcom z Towarzystwa Lekarzy Rodzinnych Hiszpanii (SEMG) udało się dojść do zaskakujących wniosków. Ustalili, że jedna osoba z symptomami COVID-19 może posiadać średnio 36 różnych objawów tej choroby. Najczęściej obserwowanym symptomem jest zmęczenie połączone ze złym samopoczuciem. Bardzo często dają o sobie znać także: bóle głowy, apatia, bóle mięśni i duszności. Spora część pacjentów skarży się na zmiany w układzie nerwowym oraz komplikacje psychologiczne. Ludzie miewają trudności z koncentracją, odczuwają lęk oraz chwilowe zaniki pamięci.

Trzy nowe objawy COVID-19

Zaledwie kilka dni temu naukowcy ze szpitala Universitario La Paz w Madrycie oświadczyli, że udało im się wyróżnić trzy nowe symptomy zakażenia koronawirusem. Na podstawie badania przeprowadzonego na zaledwie 600 pacjentach, ustalili, że u jednego na czterech pacjentów wystąpiły charakterystyczne zmiany w obrębie języka. Objawiały się one w postaci zapalenia brodawek języka przypominającego kształtem literę U. Część osób skarżyła się przy tym na obrzęk języka. Chorzy zmagali się także z aftowym zapaleniem jamy ustnej, zapaleniem błon śluzowych, zapaleniem języka oraz pieczeniem w jamie ustnej. Wielu pacjentów w czasie choroby utraciło smak i węch.

Zmiany w obrębie jamy ustnej zaobserwowali także lekarze z Wielkiej Brytanii. Prof. Tim Spector, epidemiolog z King’s College w Londynie oświadczył, że u znacznej liczby pacjentów z COVID-19 występowało owrzodzenie jamy ustnej. Na opuchniętym języku pojawiały się czerwone i białe plamy. Specjaliści nieformalnie zaklasyfikowali tę jednostkę chorobową jako tzw. „covidowy język”.

„Covidowy język”

Naukowcy już wcześniej mówili o tym, że zakażeniu koronawirusem często towarzyszy owrzodzenie lub pęcherze w jamie ustnej. Przypuszczali, że infekcja SARS-CoV-2 manifestuje się w jamie ustnej, ponieważ jest to obszar wrażliwy na koronawirusa. Znajduje się tam bowiem spora ilość receptorów ACE2, które otwierają patogenowi drzwi do pozostałych komórek organizmu.

„Covidowy język” nie wykazuje korelacji z ciężkością przebiegu COVID-19. Lekarze zapewniają, że są w stanie go wyleczyć w ciągu tygodnia. Oprócz zmian na języku, naukowcy przestrzegają także przed zmianami na dłoniach lub podeszwach stóp. Niejednokrotnie pacjenci zgłaszali pieczenie i zaczerwienienie w tych częściach ciała. Wraz z upływem czasu w tych miejscach dochodziło do złuszczania się skóry lub powstawania małych plam.

Zmiany skórne

Symptomy w obrębie dłoni i stóp zgłaszało około czterech na 10 pacjentów szpitala w IFEMA. Dr Almudena Nuno-Gonzalez, która kierowała badaniami tłumaczy:

Niemal połowa osób z łagodnym lub umiarkowanym przebiegiem COVID-19 przyjętych do szpitala polowego w okresie dwóch tygodni wykazała zmiany skórno-śluzówkowe.

O zmianach skórnych wynikających z zakażenia COVID-19 mówiono już dużo wcześniej. Dopiero teraz jednak potwierdzono ich umiejscowienie na dłoniach i stopach.

Jakiś czas temu specjaliści alarmowali, że COVID-19 ma również wpływ na oczy.

Fotografie: Twitter, Imgur, twitter.com

Może Cię zainteresować