×

Wpływ COVID-19 na oczy. Koronawirus sieje spustoszenie w całym organizmie

Wpływ COVID-19 na oczy jest niebagatelny. Naukowcy potwierdzają, że ból oczu jest bardzo częstym objawem zakażenia koronawirusem. Aż 83 procent pacjentów chorych na COVID-19 skarży się na okulistyczne dolegliwości.

Skutki zakażenia koronawirusem

Coraz częściej słyszymy o nowych odkryciach wirusologów, którzy dopiero teraz odkrywają jak wiele różnych objawów może dawać COVID-19. Niedawno okazało się, że zakażenie koronawirusem znacznie zwiększa ryzyko zgonu wśród kobiet ciężarnych. Wszystkimi wstrząsnęła informacja o śmierci 33-letniej kobiety, która odeszła zaledwie chwilę po porodzie.

Stale poznajemy nowe fakty na temat COVID-19. Z najświeższych ustaleń naukowców wynika, że choroba może dawać bardzo dotkliwe objawy także w obrębie narządu wzroku. Specjaliści z Anglia Ruskin University twierdzą, że aż 83 proc. chorych odczuwa okulistyczne objawy w okresie dwóch tygodni od wystąpienia innych symptomów zakażenia koronawirusem. Osoby chorujące na COVID-19 wypełniły ankietę na temat obserwowanych u siebie objawów. Wyniki badania wykazały, że chorzy dużo częściej skarżyli się na ból oczu w trakcie choroby niż przed zakażeniem koronawirusem. Aż 16 procent zakażonych cierpiało z powodu dolegliwości okulistycznych. Z kolei wśród osób zdrowych tylko 5 procent osób miało bóle oczu.

Wpływ COVID-19 na oczy

Naukowcy potwierdzili, że 18 procent chorych w trakcie zakażenia cierpi na światłowstręt. Co więcej, badanie wykazało, że aż 83 procent pacjentów w okresie dwóch tygodni od zakażenia COVID-19, doświadcza kłopotów z oczami. Z kolei u 80 procent osób zaburzenia te występują nie dłużej niż dwa tygodnie. 90 procent badanych skarży się na ogólne zmęczenie. Gorączka występuje u 76 procent chorych, a suchy kaszel u 66 procent.

Naczelna autorka badań prof. Shahina Pardhan, dyrektor Instytutu Badań nad Wzrokiem w ARU powiedziała, że objawy zwykle obejmują także zapalenie spojówek.

Jest to pierwsze badanie dotyczące różnych objawów związanych z oczami, wskazujące na zapalenie spojówek w związku z COVID-19.

Niektórzy pacjenci, którzy nie chorowali wcześniej na zapalenie spojówek, mogą mylić je z bólem oczu. 

Uważamy, że ból oczu powinien zastąpić „zapalenie spojówek”, ponieważ ważne jest, aby odróżnić je od objawów innych rodzajów infekcji, takich jak infekcje bakteryjne, które objawia się wydzieliną śluzową lub zapiaszczeniem oczu. To badanie jest ważne, ponieważ pomaga nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób COVID-19 może zakażać spojówkę i jak umożliwia to wirusowi rozprzestrzenianie się w organizmie.

Na szczęście zapalenie spojówek można łatwo wyleczyć za pomocą aptecznych leków oraz ziół.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować