×

Koronawirus dotarł do Polski? Pacjent z objawami zakażenia trafił do krakowskiego szpitala!

Groźna choroba zbiera żniwo na całym świecie! Wczoraj również do polskiego szpitala trafił pacjent z objawami zakażenia wirus z Wuhan. Czy koronawirus dotarł do Polski?

Podsumowanie z ostatniej doby

Działalność oraz skala wirusa jest na bieżąco monitorowana przez państwowe instytucje. Na ten moment na całym świecie łącznie zakażonych koronawirusem 2019-nCoV jest 11 948 (w samych Chinach 11 791) osób. Liczba podejrzanych przypadków wzrosła do 17 988. Z tego 1 795 osób w stanie ciężkim lub krytycznym. W wyniku choroby zmarło 259 osób, a 260 uznano za wyleczonych po zakażeniu śmiertelnym wirusem.

Wcześniejsze podejrzenia

Kilka dni temu do mediów trafiła informacja, że ujawniono osoby zarażone wirusem na terenie Polski. Pacjentka o której mowa nie pochodzi z Polski i najpewniej przyjechała w celach turystycznych lub biznesowych.

Kobieta nie posiada polskiego obywatelstwa i od kilku dni przebywała w jednym z łódzkich hoteli. Zadzwoniła ona na pogotowie i trafiła do szpitala im. Biegańskiego. Pojawiła się także informacja o innym podejrzanym o bycie nosicielem wirusa w województwie kujawsko-pomorskim. Mężczyzna sam zgłosił się do szpitala.

W obu tych przypadkach nie potwierdzono zarażenia koronawirusem.

Koronawirus dotarł do Polski?

Informację o kolejnym podejrzeniu zakażenia groźnym wirusem podał Kurier Olkuski. W piątek wieczorem na SOR w Olkuszu trafił pacjent, który niedawno wrócił z Chin.

To 46-letni mieszkaniec Olkusza, który po powrocie z podróży odczuwał duszności oraz wysoką gorączkę. Okazało się, że może być nosicielem niebezpiecznego wirusa. Rzeczniczka Nowego Szpitala w Olkuszu, Marta Pióro potwierdziła, że objawy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem:

Mamy pacjenta z objawami przypominającymi zakażenie koronawirusem. Zamknięto SOR przy Nowym Szpitalu w Olkuszu. Do olkuskiej placówki trafił bowiem pacjent z Chin z gorączką, który jest obecnie badany pod kątem możliwości zarażenia koronawirusem. Pacjent jest przewożony do szpitala w Krakowie.

Obecnie mężczyzna znajduje się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i jest w trakcie badań. Jak wypowiedziała się dla PAP rzeczniczka szpitala Maria Włodkowska:

W chwili obecnej pacjent przebywa w izolatce, zgodnie ze wszystkimi procedurami. Trwają badania mające na celu wykluczenie lub potwierdzenie obecności u niego koronawirusa.

Wciąż trwają testy oraz badania pacjenta i szpital nie potwierdził koronawirusa u pacjenta. W Polsce ponad 500 osób jest monitorowanych pod kątem zarażenia się wirusem z Chin.

Źródła: www.se.pl, www.se.pl, krakow.onet.pl, gazetakrakowska.pl, www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij