×

Koniec z faworyzowaniem rodzin? Rząd zmienia zasady dotyczące 1000 plus

Koniec z faworyzowaniem rodzin? Do tej pory pobieranie wsparcia w wysokości 500 zł na każde dziecko było normą. Rząd opracował jednak nowe rozwiązania, które niekoniecznie przypadną do gustu części społeczeństwa. Niektórzy otrzymają duże pieniądze, podczas gdy inni będą na nie pracować.

Uprzywilejowana grupa społeczna

Na przestrzeni ostatnich lat rodziny posiadające dzieci stały się w Polsce uprzywilejowaną grupą społeczną. Fakt, że wszyscy rodzice otrzymują comiesięczne wsparcie w wysokości 500 zł nie wszystkim przypada do gustu. Pozostała część społeczeństwa, która w pocie czoła pracuje na świadczenia dla matek i ojców czuje się wyzyskiwana. Wielu ekspertów przyznaje, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe i co gorsza prowadzi do gigantycznego zadłużania się kraju. Tym samym walka o stabilną demografię Polski przestaje być opłacalna. Rodziny zdążyły się jednak już przyzwyczaić do stałego źródła dochodu oferowanego przez państwo. Spora część z nich domaga się nawet podwyższenia sumy świadczenia do co najmniej 800 zł.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że 500+ to niejedyne wsparcie oferowane rodzinom. Od dawna istnieje projekt tzw. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, w ramach którego w ciągu roku lub dwóch lat małżeństwa będą mogły otrzymać aż 12 000 złotych. Świadczenie wejdzie w życie w ramach realizacji tzw. Polskiego Ładu. Zgodnie z ustaleniami, po wdrożeniu nowej ustawy, rodzice będą mogli otrzymywać dodatkowe 500 plus przez okres dwóch lat lub 1000 plus przez rok. Zgodnie z nazwą, pierwotnie pieniądze miały przysługiwać wyłącznie rodzinom, czyli związkom małżeńskim składającym się z kobiety i mężczyzny, którzy posiadają wspólne potomstwo. Teraz jednak PiS przystąpił do korekty, która sprawi, że wsparcie otrzymają także ludzie pozostający w związkach nieformalnych.

Koniec z faworyzowaniem rodzin?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Pierwotnie planowano, że małżeństwa będą miały prawo wyboru czy chcą, aby świadczenie było wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata, czy po 1000 zł przez rok. Z kolei pary bez ślubu bądź samotni rodzice musieliby się zadowolić kwotą 500 zł przez dwa lata.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z PAP powiedziała, że resort zdecydował o wprowadzeniu zmian w przepisach.

Wsłuchujemy się w głosy rodziców, dlatego oni sami zdecydują, czy z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata – po 500 zł miesięcznie. Wszyscy rodzice będą mieli taki wybór.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać również tym rodzicom, którzy już w dniu wejścia ustawy posiadają dwoje lub więcej dzieci w wieku od roku do 3 lat.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij