×

Koniec 500 plus w 2021? Program nie spełnia oczekiwań

Koniec 500 plus w 2021? Wszystko wskazuje na to, że flagowy program PiS nie przynosi oczekiwanych efektów. W przyszłym roku szykują się zmiany?

Liczba urodzeń znowu spadła

Jednym z najważniejszych założeń programu 500 plus było podniesienie dzietności w Polsce. Teraz już wiemy, że od wprowadzenia programu, liczba narodzin nie wzrosła. A w ubiegłym roku wręcz spadła…

Pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej – Barbara Socha, przyznaje:

Liczba urodzeń nie wzrosła ani nie wzrośnie.

Jednak zdaniem Sochy nie wynika to z niepowodzenia sztandarowego programu PiS. Jest po prostu coraz mniej kobiet, które mogłyby rodzić dzieci. Spadek liczby narodzin wynika z sytuacji demograficznej w Polsce.

Rosnąca inflacja

Kolejnym problemem związanym z programem 500 plus, jest rosnąca inflacja, która zdecydowanie obniża wartość rządowej pomocy. Wzrostu cen nie sposób nie zauważyć, ale rząd nie planuje waloryzacji wypłacanych świadczeń.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznaje, że program 500 plus nie będzie już taki, jak do tej pory.

Koniec 500 plus w 2021?

Okres rozliczeniowy programu Rodzina 500 plus trwa do 2021 roku (został wydłużony do 31 maja 2021). Pieniądze na konta rodziców mają trafić do 29 lutego 2020 roku. Co dalej?

Przed kilkoma miesiącami jeden z polityków PiS, Adrian Mól, mówił:

Nie wyobrażam sobie, żeby rząd zamknął swój sztandarowy program, który w zeszłym roku przecież jeszcze rozszerzył. Program jest zbyt ważny dla nas, żeby go kończyć, i co najważniejsze, wyciągnął wiele polskich rodzin z trudnej sytuacji finansowej.

Jednak teraz zdania wydają się mocno podzielone. Szczególnie w kwestii waloryzacji świadczeń.

Minister Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla Business Insider Polska, wspomina, że rząd będzie kończył z rozdawaniem pieniędzy. Kolejnych programów typu 500 plus nie będzie, a przynajmniej do końca kadencji PiS-u. Ale podstawowe świadczenie nie jest zagrożone.

Nie oznacza to jednak, że świadczenia będą wzrastać wraz ze wzrostem cen.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, informuje:

Rada Ministrów ma możliwość podniesienia kwoty świadczenia w oparciu o wskaźniki wzrostu inflacji.

Jednocześnie, Marlena Maląg – szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej zapewnia, że rząd nie planuje waloryzacji świadczenia 500 plus.

Wiemy na pewno, że o zmianach w programie 500 plus mówi się coraz częściej, szczególnie, że wzrostu cen nie sposób już nie zauważyć.

Jaka będzie przyszłość flagowego programu pomocowego PiS?

Koniec programu 500 plus w 2021
Twitter/a>
Koniec programu 500 plus w 2021
Facebook
Koniec programu 500 plus w 2021
Facebook
Koniec programu 500 plus w 2021
Twitter

 

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com, Facebook.com

Może Cię zainteresować

zamknij