×

Nadchodzą zmiany w 500 plus? Zyskają ci, którzy pracują, bezrobotni nie będą zadowoleni!

Program socjalny 500 plus wciąż budzi duże emocje, a politycy PiS-u wciąż starają się go udoskonalić. Na ciekawe rozwiązanie wpadł jeden z ekonomistów.

Jakie są nowe zmiany?

Wprowadzono już kilka zmian w kwestii programu 500 plus. od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci. Otrzymuje je każde dziecko do 18. roku życia i świadczenie przysługuje bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. W wersji elektronicznej wnioski o 500 plus można składać za pośrednictwem:

  • ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia
  • bankowości elektronicznej
  • ePUAP (epuap.gov.pl)

Można także składać wnioski papierowe w odpowiednim urzędzie danej gminy lub ośrodki pomocy społecznej.

Warto wspomnieć, że obecna partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziała, że kończy ze wszelkimi programami socjalnymi. Potwierdziła to Minister Jadwiga Emilewicz w jednym z wywiadów:

W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny.

Zmiany w 500 plus?

Wielu obserwatorów sugerowało, że program socjalny PiS-u będzie miał negatywny wpływ na rynek pracy. Pewien sposób na rozwiązanie problemu znalazł główny ekonomista banku Pekao Marcin Mrowiec wypowiedział się dla Businessinsider:

Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Ekonomista podkreśla, że obecny program nie sprzyja poszukiwaniom pracy i osłabia gospodarkę. Rodzice nie czują się w obowiązku znajdowania pracy, jeśli są beneficjentami programu 500 plus. Zauważa także, że osoby niepełnosprawne często również nie podejmują pracy jeśli korzystają z rządowego programu, pomimo możliwości.

Program nie działa jak powinien

Wszystko wskazuje na to, że świadczenie w postaci 500 złotych na każde dziecko nie stanowi wystarczającej zachęty, aby zdecydować się na potomstwo. Zgodnie z założeniami program miał nie tylko zwiększyć dzietność, ale także działać zachęcająco do poprawy swojej sytuacji na rynku pracy. Według statystyk niewiele jednak pomaga i dzietność wciąż pozostaje na niezadowalającym poziomie.

Według polityków PiS 500 plus będzie modyfikowane względem potrzeb. Obecnie zastawiają się o podniesieniu kwoty do 600 zł ze względu na inflację. Czy pomysł ekonomisty was przekonuje?

Źródła: nowosci.com.pl, nto.pl, gk24.pl, pomorska.pl, pomorska.pl

Może Cię zainteresować