×

Komunikat Ministerstwa Zdrowia po śmierci ciężarnej 30-latki w Pszczynie

„Życie i zdrowie matki najważniejsze” – tak zatytułowano komunikat Ministerstwa Zdrowia, w którym resort odniósł się do tragicznej śmierci 30-letniej Izy z Pszczyny. W oświadczeniu podkreślono, że w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety niezwłoczne zakończenie ciąży jest zgodne z prawem.

Lekarze zawieszeni

Kto zawinił w sprawie śmierci 30-letniej Izy? Zdania na ten temat są podzielone. Wiele osób wiąże tę sprawę z kontrowersyjnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. W jednym z SMS-ów, wysłanych do mamy tuż przed śmiercią, Iza napisała, że lekarze czekają, aż płód samoistnie obumrze. Ciężarna kobieta powiązała to właśnie z ubiegłorocznym wyrokiem w sprawie aborcji.

Jednak w tej sprawie trudno nie zauważyć, że dla uratowania życia Izy można było zrobić znacznie więcej. Czy 30-latka żyłaby, gdyby lekarze i pielęgniarki przejęli się tym, co mówi? Czy nadal byłaby ze swoją dziewięcioletnią córeczką, gdyby nie zwlekali i na poważnie potraktowali jej objawy?

Z relacji bliskich, ale też pacjentki, która leżała z Izą na sali, wyłania się przerażający obraz tego, w jaki sposób „zaopiekowano” się Izą. Na oddziale miało dojść do szeregu zaniedbań ze strony personelu medycznego.

Jedyną przesłanką kieru­jącą postępowaniem lekarskim była troska o zdrowie i życie Pac­jen­tki oraz Płodu. Lekarze i położne zro­bili wszystko, co było w ich mocy, stoczyli trudną walkę o Pac­jen­tkę i jej Dziecko

– zapewnił szpital w komunikacie.

Jednak dwaj lekarze, którzy pełnili dyżur, gdy Iza przebywała na oddziale, zostali zawieszeni. Czy naprawdę biernie czekali, ponieważ bali się konsekwencji z przeprowadzenia aborcji?

Komunikat Ministerstwa Zdrowia

Do sprawy odniósł się resort zdrowia. W oficjalnym komunikacie, zatytułowanym „Życie i zdrowie matki najważniejsze”, zaznaczono, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety zakończenie ciąży jest zgodne z prawem.

W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety (np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp.), zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ustawa ta wprost wskazuje na przesłankę zagrożenia życia lub zdrowia matki

– czytamy w komunikacie MZ.

Resort zaznaczył również, że nawet wystąpienie jednej z przesłanek powinno się spotkać z reakcją lekarza. W dalszej części komunikatu resort przypomina, że zgodnie ze standardem Krajowego Konsultanta ds. Położnictwa i Ginekologii, w przypadku wykrycia oznak zagrożenia życia płodu po 22. tygodniu ciąży i 6/7 dniach kolejnego, trzeba rozważyć zakończenie ciąży. Ostateczna decyzja należy do kobiety, ale lekarze mają obowiązek udzielić jej przy tym wyczerpującej informacji o zagrożeniu życia dziecka oraz jego szansach na przeżycie i prawidłowy rozwój. Informacji powinien udzielić zarówno położnik, jak i pediatra lub neonatolog.

Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną

– napisano.

Minister Adam Niedzielski poprosił też prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, by monitorował wszelkie sytuacje, gdy zdrowie i życie ciężarnej może być zagrożone.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować