Kiedyś Marylin Monroe była obiektem pożądania. Dziś według wielu jest po prostu gruba

Z telewizji, internetu, kolorowych magazynów… Z każdej strony płynie do nas obraz „idealnego” ciała. Sprawia to, że rodzą się w nas kompleksy i wygórowane oczekiwania. Niestety, nie dzieje się tak tylko w świecie dorosłych. Jak się okazuje, kompleksy mają coraz młodsi, a nawet kilkuletnie dzieci…

Kompleksy małych Polaków

Jak wykazało badanie, które zostało przeprowadzone w 34 europejskich państwach, a zlecone zostało przez ONZ, polscy nastolatkowie mają najgorszą samoocenę spośród wszystkich państw. Okazuje się, że nie ma innego kraju, w którym nastolatki, aż tak krytycznie oceniałyby swój wygląd czy wagę.

Niestety, ale w naszym kraju już nawet 9-latkowie są przekonani o tym, że z ich ciałem jest „coś nie tak”. Twierdzą, że są np. za grubi. Bardzo podobnie uważają także 15-latki – jest ich aż 61%. Z kolei aż co druga 11-latka sądzi, że waży zbyt dużo, mimo iż masa jej ciała jest w pełni prawidłowa.

Kiedyś Marylin Monroe była obiektem pożądania. Dziś według wielu jest po prostu grubaUdostępnij

Uwagę przykuwa post, który został opublikowany na profilu Feminiskra:

W Polsce zdarza się, że już 9-latki są przekonane o tym, że są zbyt grube, podobnie uważa aż 61 proc. badanych 15-latek. Niewiele ponad 6% ma tak naprawdę problem z nadwagą. Co druga 11-latka uważa, że jest za gruba, mimo prawidłowej masy ciała.
Z badania, które ONZ przeprowadził w 34 z 46 europejskich państw, wynika, że polskie nastolatki mają najgorszą samoocenę w Europie. W żadnym innym kraju Starego Kontynentu młode dziewczyny nie oceniają swojej wagi i wyglądu tak krytycznie

Raport HBSC (Health Behaviour in School-aged Children)

Przeczytaliście napis na plakacie?

Dokładnie tak jest ! Kto z nas nie wie o tym, że Marylin Monroe uważana jest za ikonę seksu wszech czasów? Jednak czy była ona idealna? Otóż nie! Jak każdy z nas może zobaczyć na zdjęciach czy filmach, jej ciało wyglądem znacznie odbiegało od dzisiejszych „ideałów”.

Kiedyś Marylin Monroe była obiektem pożądania. Dziś według wielu jest po prostu grubaUdostępnij

Jak pomóc naszym dzieciom i nastolatkom?

Kochani! Bądźmy dla siebie bardziej życzliwi, komplementujmy nasze dzieci. Mówmy im, że są wspaniałe, mądre i piękne. Wspierajmy je i nie ignorujmy ich problemów. Mówmy otwarcie o tym, że nikt nie jest idealny, że każdy z nas ma jakieś wady.

Niech przestaną myśleć, że to, co widzą na zdjęciach, ma jakikolwiek związek z rzeczywistością. Niech mają świadomość, że praktycznie wszystkie fotografie są dziś retuszowane, aby lepiej wyglądać i przyciągać wzrok. Niech nasze dzieci wiedzą, że ciało się zmienia, że chudnie i tyje. Jednak nie muszą mieć z tego powodu wyrzutów sumienia.

Nasze kompleksy rodzą się przede wszystkim w naszych głowach i jeśli nie zaczniemy sami o sobie myśleć pozytywnie, to nikt nie będzie tak robił. Musimy zacząć od dobrego myślenia o sobie…

Pewność siebie zaczyna się właśnie od pozytywnego myślenia!

Kiedyś Marylin Monroe była obiektem pożądania. Dziś według wielu jest po prostu grubaUdostępnij

Uczymy dzieci wiary w siebie i we własne możliwości! Wtedy ich przerażające i często niesłuszne kompleksy znikną…

Źródło: mamadu.pl | Fotografie: pexels.com