×

Kim jest Rafał Trzaskowski? Cała prawda o nowym kandydacie na prezydenta RP

Kim jest Rafał Trzaskowski? Od 2018 r. prezydent Warszawy, a od kilku dni kandydat KO na prezydenta Polski. Zajął się polityką, chociaż mógł zostać muzykiem albo… aktorem. Trzeba przyznać, że ma imponujące wykształcenie i barwną przeszłość.

Zaskakujące początki prezydenta Warszawy

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jego ojcem był pochodzący z Krakowa Andrzej Trzaskowski – kompozytor i pianista, a także pionier jazzu w Polsce.

Nic więc dziwnego, że przez dom Trzaskowskich przewijali się nie politycy, a jazzmani, literaci i aktorzy. Jego dzieciństwo upływało pośród świata artystycznego stolicy i Krakowa. Przyrodnim bratem Trzaskowskiego jest Piotr Ferster, który do 2010 roku był dyrektorem znanej w Krakowie Piwnicy Pod Baranami.

Niewielu wie, że w 1980 roku Trzaskowski próbował swoich sił jako… aktor. Zagrał wtedy w serialu telewizyjnym „Nasze podwórko”, o czym opowiadał w wywiadzie dla Dziennika Polskiego:

Sama praca na planie nie była zabawna. Wstawanie o szóstej rano, żmudne, długie zdjęcia, powtórki ujęć. Koszmar.

Nowy kandydat na prezydenta Polski miał również szansę, aby zagrać w kultowej „Akademii Pana Kleksa”, ale odrzucił propozycję.

Do bliskiego grona przyjaciół Trzaskowskiego należy aktor Michał Żebrowski, który wspierał kolegę ze szkolnej ławy w kampanii, poprzedzającej wybory na prezydenta Warszawy. To Żebrowski zdradził, że Rafał Trzaskowski jako uczeń był ulubieńcem dyrektorów szkół, zawsze pełnił funkcję przewodniczącego w samorządzie uczniowskim i naczelnego organizatora wycieczek.

Prywatnie uwielbia czytanie książek, jazdę na nartach i nurkowanie.

Kim jest Rafał Trzaskowski? Wykształcenie i kariera polityczna

Trzaskowski ukończył Kolegium Europejskie w Natolinie oraz Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Był również stypendystą Oxford University.

To politolog, poliglota i doktor nauk humanistycznych. Zna aż pięć języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.

W przeszłości pracował jako tłumacz i nauczyciel angielskiego. Wykładał w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz Collegium Civitas.

W latach 2004-2009 był doradcą delegacji PO w Parlamencie Europejskim, natomiast w wyborach w 2009 roku z listy tej partii uzyskał mandat eurodeputowanego. Należał również do frakcji Europejskiej Partii Ludowej. W 2013 roku powołano go na urząd ministra administracji i cyfryzacji (w rządzie Donalda Tuska), a rok później został wiceministrem spraw zagranicznych do spraw europejskich (w rządzie Ewy Kopacz).

W 2015 r. zdobył mandat posła, kandydując z listy Platformy Obywatelskiej. Po burzliwej i ciężkiej walce, w której starł się m.in. z Patrykiem Jakim, w 2018 roku objął urząd prezydenta Warszawy (wygrał w I turze, z poparciem na poziomie 56,67 proc.). Wystartował z ramienia Kolacji Obywatelskiej, utworzonej przez PO i Nowoczesną.

Po ponad roku burzliwej i trudnej prezydentury w stolicy, Rafał Trzaskowski zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską w wyścigu o fotel prezydenta kraju.

Rodzina i życie prywatne Trzaskowskiego

To była miłość od pierwszego wejrzenia, przynajmniej tak wspomina początki ich miłości Małgorzata Trzaskowska.

Oglądałam zdjęcia mojego brata ze studiów i na jednym z nich zobaczyłam chłopaka, który mnie zaciekawił. Później przyjechałam do brata na zakończenie roku kolegium europejskiego na Natolinie. Zobaczyłam z daleka Rafała i w mojej głowie pojawiła się, zupełnie nie wiem skąd, myśl: „To będzie mój mąż”

– powiedziała Trzaskowska w rozmowie z „Vogue Polska”.

Gdy poznała przyszłego męża, miała 19 lat. Po pięciu latach byli już małżeństwem – przeczucie Małgorzaty się spełniło.

Para ma dwójkę dzieci: Aleksandrę i Stanisława. Żona Trzaskowskiego przez lata pracowała w warszawskim ratuszu. Niechętnie wypowiadała się w mediach i nie lubi dzielić się opowieściami z ich prywatnego życia. Teraz, jako żona kandydata na prezydenta, zapewne będzie musiała to zmienić.

Kim jest Rafał Trzaskowski
Twitter
Kim jest Rafał Trzaskowski
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij