×

Kim jest Olga Tokarczuk? Polka, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla

Kim jest Olga Tokarczuk? Dziś wiele osób zadaje sobie to pytanie. Zważywszy, że to właśnie dziś odebrała Nagrodę Nobla z dziedziny literatury. Warto przybliżyć jej osobę.

Kim jest Olga Tokarczuk

Olga Nawoja Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie w województwie lubuskim. Z wykształcenia nie jest pisarką, a psychologiem. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zadebiutowała w 1979 r. na łamach pisma Na przełaj, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin opublikowała pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 r. wydaną wówczas Podróżą ludzi Księgi. W jej książkach często mistycyzm, przeplata się religiami czy osobistymi doświadczeniami autorki.

Jej twórczość była tłumaczona na ponad 35 języków.

Olga Tokarczuk prywatnie

Z pierwszego małżeństwa ma syna Krzysztofa, a jej obecnym mężem jest Krzysztof Zygadło. Prywatnie uważa się za feministkę i propagatorkę ekologii. Pierwszą nagrodę za swoją twórczość dostała w 1993 roku. Była to nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za Podróż ludzi Księgi.

W 2019 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów nagroda jest całkowicie zwolniona z podatku, podobnie jak wszystkie kolejne wyróżnienia polskich noblistów.

Kontrowersje wokół jej twórczości

Sukces pisarki jest niezaprzeczalny, jednak znaleźli się ludzie, którzy punktują jej dzieła. Chodzi głównie o jej podejście do kwestii Polski oraz jej interpretacje relacji historycznych pomiędzy narodami czy religiami.

Ogromne wzburzenie spowodowały słowa, według których Polska jest współodpowiedzialna straszliwym wydarzeniom z XX wieku:

Wymyśliliśmy sobie historię Polski jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy rzeczy straszne jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów.

Na pytanie, czy powtórzyłaby dziś te słowa odpowiedziała, że tak jak najbardziej. Krytykowali ją m.in. Witold Gadowski, były polityk PiS Waldemar Bonkowski czy dr Ewa Kurek. Pisarka regularnie także wypowiada się na temat polityki, co wielu odczytuje bardzo negatywnie.

Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Szwecji złoty medal i dyplom

Źródła: www.money.pl, www.tvn24.pl, culture.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram.com

Może Cię zainteresować

zamknij