×

Mają 35 godzin! To ostatnia chwila, by zgłosić Polaka do Pokojowej Nagrody Nobla

Polak może zostać nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla! Wielu uważa, że bardzo zasługuje na takie wyróżnienie. Trwa akcja poparcia nominacji wspaniałego człowieka, ale czasu na jego zgłoszenie jest niewiele.

Marian Turski nominowany
Instagram

Marian Turski nominowany do nobla?

Dziennikarze „Polityki”, w której Marian Turski pracuje jako kierownik działu historycznego postanowili zgłosić go do pokojowej nagrody nobla. Jak twierdzą, należy mu się, jak nikomu innego i nawołują:

Nobel dla Turskiego!

Marian Turski jest historykiem, który na ostatnich 75. obchodach rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wzruszył swoją mową Polaków i świat.

Przemówienie Mariana Turskiego wysłuchały tysiące osób w Polsce i na całym świecie. Świadczą o tym statystyki oglądalności oraz liczne retransmisje uroczystości. Dziennikarz i historyk jest cytowany przez światowe media. Cytaty z jego wypowiedzi obiegły media społecznościowe.

Marian Turski mówił:

Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione jednocześnie

Marian Turski nominowany
Instagram

Władzą nie spodobały się słowa historyka

Marian Turski przestrzegał, aby wkrótce nie spotkało nas to, co już kiedyś miało miejsce. Politycy powinni znać granice i nie zmieniać wieloletnich umów społecznych.

Rządzącym nie spodobały się słowa historyka, szczególnie te:

Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące, bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, „jakiś Auschwitz”, nagle spadnie z nieba

Czy sądzicie, że Marian Turski zasługuje na pokojową nagrodę Nobla?

Źródła: oko.press, wiadomosci.gazeta.pl, www.polityka.pl

Może Cię zainteresować