×

Polka dostała Nobla! Olga Tokarczuk walczyła o nagrodę przez 2 lata

Olga Tokarczuk właśnie dostała Literacką Nagrodę Nobla. Obok niej drugim laureatem prestiżowego wyróżnienia jest austriacki pisarz Peter Handke. Na ogłoszenie laureatów tej kategorii czekaliśmy dwa lata przez zeszłoroczny skandal. Nobel dla Polki to ogromne wyróżnienie, za którym idzie nie tylko prestiż, ale też wysoka nagroda finansowa.

To pewne, Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nobla!

Olga Tokarczuk jest drugą Polką i pierwszą prozaiczką z naszego kraju, której udało się zdobyć najważniejszą nagrodę literacką na świecie. Wiadomość o ogromnym sukcesie polskiej pisarki przekazał jeden z przedstawicieli Akademii Szwedzkiej:

Otrzymała nagrodę za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic, jako formę życia

Pisarka dołączyła właśnie do grona najznamienitszych polskich twórców, nagrodzonych literackim Noblem. Wcześniej tę nagrodę udało zdobyć się między innymi Henrykowi Sienkiewiczowi (1905), Władysławowi Reymontowi (1924) oraz poetom Czesławowi Miłoszowi (1980) oraz Wisławie Szymborskiej (1996).

Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla 2018

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Ogłoszenie tej decyzji nastąpiło dopiero teraz, ponieważ w zeszłym roku Akademią wstrząsnął seksualny skandal. Afera sprawiła, że podjęto decyzję o wstrzymaniu ogłoszenia laureata nagrody.

Właśnie dlatego dzisiaj o godzinie 13:00, przedstawiciel Akademii Szwedzkiej ogłosił imiona dwóch laureatów. Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za ubiegły rok, natomiast tegoroczne wyróżnienie przypadło Peterowi Handke.

Polka ma na swoim koncie wiele książek

Noblistka jest autorką wielu książek. Najsłynniejsze tytuły książek Olgi Tokarczuk to „Gra na wielu bębenkach”, „Podróż ludzi Księgi”, „Księgi Jakubowe” i „Bieguni”. Za ostatnią z nich otrzymała prestiżową, międzynarodową Nagrodę Bookera.

Nagroda to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale też ogromne wsparcie finansowe dla laureata. Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron, czyli ok. 780 tys. euro. Ceremonia wręczenia nagród odbywa się co roku 10 grudnia.

Pozostaje nam tylko gratulować. Rozpiera nas duma i radość, że Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nobla

Może Cię zainteresować

zamknij