×

Zmarła pisarka, której twórczością inspirował się Harlan Coben. „Odeszła w otoczeniu bliskich”

Zmarła znana amerykańska pisarka. Jej powieści sprzedały się w setkach milionów egzemplarzy i doczekały wielu ekranizacji. Odeszła „królowa suspensu”. Miała 92 lata.

W Polsce książki pisarki ukazały się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Zmarła znana amerykańska pisarka

Pisarka stworzyła ponad 50 powieści, które sprzedały się w setkach milionów egzemplarzy na całym świecie. Była popularna również w Polsce.

Mary Higgins Clark nazywano „królową suspensu”. W zaskakiwaniu i budowaniu napięcia, nie miała sobie równych.

Pisarka zmarła w wieku 92 lat w Nowym Jorku. Informację potwierdził jej wydawca, Simon and Schuster, podkreślając, że „zmarła otoczona przez swych najbliższych i przyjaciół„.

Mary Higgins Clark – kim była?

Choć mieszkała w USA (większość życia spędziła w Saddle River w New Jersey), pochodziła z Irlandii. Do czego chętnie się przyznawała, bo – jak twierdziła – Irlandczycy z natury są gawędziarzami. Pochodzenie pisarki miało wpływ na jej twórczość.

Ojciec Mary zmarł, gdy miała 10 lat. Musiała szybko się usamodzielnić, ponieważ została sama z mamą i braćmi.

Zaraz po ukończeniu szkoły dla sekretarek, Mary pracowała w agencji reklamowej. Miała zaledwie 17 lat, gdy została stewardesą w liniach lotniczych Pan American. W ten sposób spełniała marzenia o podróżach.

Twórczością pisarską zajęła się tuż po ślubie ze starszym o 9 lat sąsiadem. Zanim sprzedała swoje pierwsze opowiadanie, minęło niemal 7 lat. Mimo tego, Mary się nie poddała.

Jej pierwsza książka była powieścią biograficzną o George’u Washingtonie. Ale to powieść-thriller „Gdzie są dzieci?” otworzył pisarce drzwi do światowej kariery. Książka stała się bestsellerem.

Co ciekawe, jej twórczością inspirował się ponoć sam Harlan Coben.

Życie prywatne Mary Clark

Choć na karierę pisarską musiała trochę poczekać, w jej życiu prywatnym wszystko działo się w zawrotnym tempie. Owdowiała już w wieku 30 lat, zostając samotnie z piątką dzieci. Ta tragedia stała się bodźcem, by powalczyć o karierę zawodową. Mary szukała sposobu na utrzymanie potomstwa. Skutecznie.

Mary Higgins Clark była jedną z najbardziej poczytnych i najlepiej opłacanych autorek świata, dopięła więc swego. Jej książki doczekały się wielu ekranizacji. W swojej twórczości wykorzystywała rzeczywiste zdarzenia, opisywane przez amerykańską prasę.

Życie utalentowanej pisarki, ale i niezwykle silnej, godnej podziwu żony i matki, może być inspiracją dla wielu kobiet na świecie.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij