×

Kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce? Minister finansów podaje dwa ważne terminy

Odkąd w Polsce ruszyły szczepienia przeciw koronawirusowi, coraz więcej osób zadaje pytanie „kiedy zniesienie obostrzeń”? Minister finansów podał dwa terminy częściowego powrotu do normalności.

Przedłużone restrykcje

Pandemia koronawirusa już od wielu miesięcy paraliżuje niemal cały świat. W związku z niepokojącymi informacjami dotyczącymi liczby zachorowań władze w Polsce wprowadziły szereg obostrzeń, które zmieniają się w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Od kilku tygodni w naszym kraju obowiązuje tzw. „etap odpowiedzialności”.

Ostatnio rząd zdecydował się przedłużyć obowiązujące obostrzenia do 31 stycznia. Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej:

Decyzje dotyczące obostrzeń są decyzjami bardzo trudnymi, bo podejmowanymi w sytuacji dużej niepewności, wynikającej z niej sprzeczności i sygnałów dochodzących do nas z otoczenia.

Dalej więc zamknięte pozostają hotele, stoki narciarskie, galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek). A także siłownie, baseny, kluby fitness, restauracje, kina, muzea, teatry, galerie sztuki.

Ponadto, po powrocie do Polski transportem zbiorowym obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Zgromadzenia publiczne są ograniczone do pięciu osób. Limity obowiązują też w sklepach i kościołach.

Dobrą wiadomością jest to, że od 18 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, do szkół powrócą uczniowie z klas I-III. Pozostali będą dalej uczyć się zdalnie.

Doszliśmy do wniosku, że krokiem najbardziej nieśmiałym, który możemy wykonać, a jednocześnie w sensie symulacji prowadzonych i prognoz z tym związanych krokiem, który nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III

– powiedział szef resortu zdrowia.

Kiedy zniesienie obostrzeń?

Minister finansów Tadeusz Kościński w jednym z ostatnich wywiadów zdradził, kiedy nastąpi luzowanie lub zniesienie obostrzeń w Polsce. Jak przewidywał w programie Money. To się liczy:

Mam nadzieję, że już za 2-3 tygodnie obostrzenia będą trochę mniejsze, że szczepionka zacznie działać (…), a za 2-3 miesiące możemy myśleć, że powoli wracamy do normalności.

Dodał, że jego zdaniem „niektóre obostrzenia zostaną dość długo”:

Ale myślę, że 80 proc. tych obostrzeń na przełomie pierwszego i drugiego kwartału zacznie znikać.

Ze słów ministra wynika, że obowiązujące obostrzenia miałyby zostać zniesione jeszcze przed Wielkanocą (4 kwietnia 2021 roku).

Źródła: gospodarka.dziennik.pl, businessinsider.com.pl, next.gazeta.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować