×

Kiedy matura 2020 i egzamin ósmoklasisty? Rząd podał konkretne terminy

Kiedy matura 2020 i egzamin ósmoklasisty? Czy szkoły zostaną otwarte? Uczniowie oraz nauczyciele z niecierpliwością oczekują tych informacji. Podczas dzisiejszej konferencji, Minister Edukacji podał konkretne terminy.

Zamknięcie szkół w Polsce

11 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że lekcje w szkołach zostają odwołane z powodu epidemii koronawirusa w Polsce. Zamknięcie szkół (w tym żłobków, przedszkoli i uczelni wyższych) miało początkowo potrwać 2 tygodnie. Jednak sytuacja w kraju okazała się nieprzewidywalna i wyłączenie placówek potrwało dłużej.

W pierwotnym zamyśle zajęcia edukacyjne w budynkach oświaty miały zostać zawieszone na okres dwóch tygodni. Następnie tę decyzję podtrzymano do Świąt Wielkanocnych. Ostatnie rozporządzenie zaprezentowano 9 kwietnia. Zgodnie z jego treścią lekcje w salach szkolnych odwołano do 26 kwietnia.

Na tej samej konferencji poinformowano, że wszelkie egzaminy zostaną ogłoszone 3 tygodnie przed terminem. Wszystko w zależności od sytuacji w kraju oraz możliwości przeprowadzenia ich zgodnie z prawem.

Jednak dzisiaj, tj. 24 kwietnia minister edukacji, Dariusz Piontkowski ogłosił, że obecne warunki w Polsce nie pozwalają jeszcze odwiesić działalności szkół. W związku z tym, jak zapowiedział szef MEN:

Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności szkół. Ograniczenie przesuwamy do 24 maja

Wcześniej Minister Edukacji podziękował nauczycielom:

Dziś mamy dzień, w którym maturzyści kończą swoje nauczanie w szkołach. Dziękuję nauczycielom, którzy włożyli trud w przygotowaniu uczniów do egzaminu

Kiedy matura 2020 i egzamin ósmoklasisty?

W trakcie Q&A z użytkownikami Facebooka premier Mateusz Morawiecki wspominał, że najpewniej wszelkie egzaminy odbędą się na przełomie czerwca bądź lipca. Jak odpowiedział na to pytanie:

Matury, egzaminy zawodowe i egzaminy ośmioklasistów na pewno odbędą się. Prawdopodobnie się odbędą pod koniec czerwca lub na początku lipca. O dokładnej dacie postaramy się poinformować na cztery, a najpóźniej na trzy tygodnie przed egzaminami.

Okazuje się jednak, że zdecydowano inaczej i egzaminy odbędą się wcześniej.

Jak zapowiedział Piontkowski:

Matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego i będą trwać do 29 czerwca.

Zaznaczył jednak, że w tym roku zrezygnowano z matur ustnych, aby zminimalizować ewentualne ryzyko zakażenia koronawirusem. Ponadto, ministerstwo Edukacji przewiduje możliwość podania wyników maturalnych do 11 sierpnia oraz przeprowadzenie dodatkowego egzaminu na początku lipca.

W tej sytuacji egzaminy poprawkowe odbyłyby się na początku września.

Minister Piontkowski poinformował również, że od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe i potrwają do 7 lipca br., zaś egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych odbędą się w terminie od 17 do 28 sierpnia.

Jeśli chodzi o egzaminy dla ósmoklasistów, to resort przewiduje przeprowadzenie ich w terminie od 16 do 18 czerwca.

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij