×

Kaczyński skomentował oficjalne wyniki wyborów. Wbił ogromną szpilę opozycji

Jarosław Kaczyński o oficjalnym wyniku PiS wypowiedział się po wczorajszym potwierdzeniu, że jego partia otrzymała większość w Sejmie z 235 mandatami. Mimo że jeszcze w niedzielny wieczór tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników twierdził, iż „otrzymali dużo, ale zasługują na więcej”, tym razem wydawał się być nieco bardziej zadowolony.

PiS ma większość w Sejmie

Państwowa Komisja Wyborcza 14 października tuż po godzinie 18 podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu. Jak się okazało, Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w ostatnim głosowaniu większość w Izbie Niższej, jednak niekonstytucyjną. Mimo to, jest to zdecydowanie rekordowy wynik.

Oprócz partii Jarosława Kaczyńskiego do Sejmu dostały się, wszystkie partie, które zarejestrowały komitety wyborcze w całym naszym kraju. Ostateczne dane podane przez PKW wyglądają w sposób następujący:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 43,59 proc.
  • Koalicja Obywatelska: 27,40 proc.
  • Lewica: 12,56 proc.
  • PSL-Koalicja Polska: 8,55 proc.
  • Konfederacja: 6,81 proc

Jak wygląda ten wynik w przełożeniu na mandaty? PiS zdobyło 239 miejsc w Sejmie, z kolei KO – 131, SLD – 46, a PSL – 30 oraz Konfederacja – 13. Inne ugrupowania zdobył tylko 1 miejsce. Co oznacza to dla PiS? Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie rządzić samodzielnie, ale udało jej się zdobyć większości konstytucyjnej.

Kaczyński o oficjalnym wyniku PiS

Jarosław Kaczyński o oficjalnym wyniku PiS w Sejmie

W poniedziałkowy wieczór tuż po tym, jak potwierdzono, że PiS z 235 mandatami zdobyło większość w Sejmie, Jarosław Kaczyński zwołał specjalną konferencję prasową. W czasie jej trwania stwierdził, że wynik, który uzyskała jego partia, jest naprawdę zadowalający:

Notujemy stały postęp. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Uzyskaliśmy legitymację do tego, by kontynuować dobrą zmianę, by kontynuować naszą politykę, by Polskę w dalszym ciągu zmieniać

Co więcej, zwrócił również uwagę na rekordowy wynik PiS w tych wyborach parlamentarnych. Stwierdził, że to jego partia przesunęła polską politykę na zupełnie nowy poziom.

Przedtem żadna formacja polityczna, ani nie osiągnęła takiego wyniku procentowego, a tym bardziej nie osiągnęła takiego wyniku jeśli chodzi o ilość głosów

Podkreślił także swoją pewność, że dzięki kolejnym czterem latom i kontynuacji rządów, poparcie dla jego partii znów wzrośnie.

Jarosław Kaczyński o oficjalnym wyniku PiS

Kaczyński o oficjalnym wyniku PiS w Senacie

Z kolei, jeśli idzie o rozkład mandatów w Senacie, to Jarosław Kaczyński nie był z tego wyniku zadowolony.

Jeśli chodzi o Senat, nie jest z naszego punktu widzenia rzeczą dobrą, że co prawda pokonaliśmy PO, ale jest kilku senatorów niezależnych, trzy osoby z PSL i nie mamy bezwzględnej większości w Senacie

Zarzucił również swoim politycznym rywalom brak uczciwości.

Moglibyśmy mieć co najmniej remis w Senacie, gdybyśmy chcieli wysuwać osoby, które z naszego punktu widzenia na to nie zasługiwały. Nasi przeciwnicy nie mają takich oporów, wysuwają osoby, wobec których formułowane są, i to z poważnymi dowodami, zarzuty karne. Tu chodziło tylko o niestosowne wypowiedzi i to nas właśnie kosztowało.

Te zasady, które są dla nas ważne, są istotniejsze niż pewne mankamenty, które mogą z obecnej sytuacji wyniknąć

Na koniec podkreślił, że jego partia nie boi się tego, że mniejszość mandatów w Senacie pokrzyżuje jakiekolwiek plany PiS:

Nasi polityczni przeciwnicy, w tym pani Małgorzata Kidawa-Błońska, nieustannie wzywa do pokoju. To będzie dobry sprawdzian, tam jest w gruncie rzeczy remis, jeśli chodzi o dwie koalicje polityczne, pozostali są niezależni.

Jest pole do kompromisu i jakiejś współpracy, przynajmniej ograniczonej; zobaczymy, czy nam się to uda. Jeśli się nie uda, to będziemy musieli postępować zgodnie z prawem i z całą pewnością to wszystko, co uważamy za ważne, zostanie zrealizowane

Zadowalają Was wyniki tych wyborów?

Jarosław Kaczyński o oficjalnym wyniku PiS w wyborach parlamentarnych 2019

Polecane

Może Cię zainteresować