×

Państwowa Komisja Wyborcza właśnie podała oficjalne wyniki wyborów 2019

Państwowa Komisja Wyborcza właśnie podała ostateczne wyniki wyborów do Sejmu w 2019 roku. Najnowsze dane są bardzo zbliżone do tych, przedstawionych na wczorajszych wykresach exit polls. Zgodnie z zapowiedziami, Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowało inne ugrupowania.

Ostateczne wyniki wyborów do Sejmu 2019

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów do Sejmu w poniedziałek 14 października po godzinie 18. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w ostatnim głosowaniu rekordowy wynik. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 43,59 proc. wyborców, czyli ponad 8 milionów Polaków. Drugim wyborem Polaków okazała się Koalicja Obywatelska. Politycy tego ugrupowania zdobyli 27,40 proc. głosów.

Jak przedstawiają się wyniki wyborów do Sejmu 2019?

W sumie do Sejmu dostały się wszystkie partie, które zarejestrowały komitety wyborcze w całej Polsce. Dane przedstawione przez PKW prezentują się następująco:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 43,59 proc.
  • Koalicja Obywatelska: 27,40 proc.
  • Lewica: 12,56 proc.
  • PSL-Koalicja Polska: 8,55 proc.
  • Konfederacja: 6,81 proc.

Wyniki wyborów do Sejmu 2019 nie powinny zaskakiwać

Takie wyniki nie powinny zaskakiwać. W większości pokrywają się z sondażami IPSOS. Zarówno dane exit polls i late polls wskazywały PiS, jako zdecydowanego zwycięzcę tegorocznych wyborów. Różnica głosów rzeczywiście zdobytych przez PiS w stosunku do sondaży wyniosła zaledwie 0,01 proc. Inne ugrupowania zdobyły w sondażach: KO – 27,40 proc., Lewica – 12,40 proc., PSL – 9,1 proc., a Konfederacja 6,4 proc.

Podział mandatów do Sejmu 2019

To oznacza, że mandaty w Sejmie najprawdopodobniej rozłożą się tak, jak wyliczył IPSOS podając dane late polls. W takim przypadku PiS zdobyłoby 239 miejsc w Sejmie, KO – 131, SLD – 46, PSL – 30, Konfederacja – 13, a inne ugrupowania 1 miejsce. W takim przypadku PiS może rządzić samodzielnie, ale zdobyło większości konstytucyjnej.

Jeśli chodzi o ostateczne wyniki wyborów do Senatu, najprawdopodobniej poznamy je jeszcze dzisiaj o godzinie 20. Bardzo możliwe, że wtedy poznamy także wyniki z podziałem na mandaty w Sejmie.

Może Cię zainteresować

zamknij