×

Jarosław Kaczyński o programie 500 plus. „Obliczyłem w pamięci, że nas na to stać”

W ostatni weekend w Katowicach odbyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Zaraz po niej, Jarosław Kaczyński pojawił się w TVP i wypowiedział się o tym, jak powstał program 500 plus. Nonszalancko stwierdzi, że obliczył w głowie, że kraj stać na taki wydatek.

Weekendowa konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości

Konwencja w Katowicach trwała od piątku do niedzieli. Głos zabrali na niej liderzy i najważniejsi członkowie partii rządzącej. Oczywiście nie zabrakło również przemówienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Zaraz po zakończeniu katowickiej konferencji, prezes PiS pojawił się w stacji TVP Info. Wypowiedział się o staraniach partii, by każdy Polak czerpał z rozwoju gospodarczego kraju:

Rząd wsłuchuje się w głosy obywateli i stara się, by z owoców wzrostu gospodarczego korzystało całe społeczeństwo. Polska począwszy od 1992 rozwijała się w tempie nie najwolniejszym, chociaż oczywiście mogło być lepiej. Tylko owoce tego rozwoju przypadały pewnej części społeczeństwa. My uruchomiliśmy taki proces, żeby całe społeczeństwo na tym korzystało

Jarosław Kaczyński o pomyśle na 500 plus

Jako najlepszy sukces w wyrównywaniu możliwości rodaków, Jarosław Kaczyński podał flagowy projekt rządu, czyli program Rodzina plus. Stwierdził również, że obliczył w pamięci, że Polska może pozwolić sobie na taki wydatek:

Pomysł wprowadzenia programu powstał kilka lat temu w Krakowie, w trakcie prywatnej rozmowy. Wtedy obliczyłem w pamięci, że stać nas na 500 plus od drugiego dziecka, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że się uda od pierwszego. Później porządkując finanse publiczne i podtrzymując – mimo złej koniunktury w Europie – przyzwoity poziom wzrostu, zdołaliśmy doprowadzić do takiej sytuacji, że można bez żadnych perturbacji dla finansów publicznych, dla całej gospodarki wprowadzić ten program 500 plus także od pierwszego dziecka

Jarosław Kaczyński twierdzi, że o rozszerzeniu 500 plus nie zadecydowały wybory

Jarosław Kaczyński wyjaśnił również, że kolejne rozszerzenia rządowych programów społecznych, nie wynikają ze zbliżających się wyborów. Według prezesa PiS, zmiany wchodzą w życie teraz, ponieważ dopiero w tym momencie udało się zgromadzić publiczne środki na ich wprowadzenie.

Polecane

Może Cię zainteresować