×

Zasady 500+ na pierwsze dziecko. Kiedy nastąpią wypłaty świadczeń?

Zasady 500+ na pierwsze dziecko. Jak to będzie wyglądać? Czego mogą spodziewać się rodzice? Sejm zajął się już nowelizacją związaną z poszerzeniem programu Rodzina 500 plus. W mediach od jakiegoś czasu krążyła informacja o tym, że takowe zmiany nastąpią.

Jakie będą w takim razie zasady 500+ na pierwsze dziecko? Komu będą w związku z tym przysługiwać świadczenia?

Reasumując pieniądze dostaną dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na to, jakie są dochody rodziny. Wnioski każdy z rodziców może składać już na początku lipca.

Zasady 500+ na pierwsze dziecko

Z 25 na 26 kwietnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy. „Za” było 379 posłów, 20 było „przeciw”, a 8 wstrzymało się od głosu

Dodatkowe świadczenie na pierwsze dziecko to tzw. „Nowa Piątka PiS”. Do tej pory takie wsparcie finansowe udzielano na drugie i trzecie dziecko. W tej chwili wszystko ma się zmienić. Dodatkowo należy pamiętać, że we wspomnianych przypadkach brane pod uwagę były odpowiednie kryteria. 800 złotych netto na osobę w rodzinie. Alternatywnie 1200 złotych netto na osobę w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

W tej chwili zasady 500+ na pierwsze dziecko wyglądają zupełnie inaczej

Rozszerzenie programu wskazuje dokładnie, że pomoc finansowa przysługiwać ma wszystkim dzieciom do 18. roku życia. Takowe prawa uzyskają także dzieci, które znajdują się w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych.

Wnioski można składać zarówno w wersji papierowej – wówczas od 1 sierpnia, a także w wersji elektronicznej – od 1 lipca. Należy jednak pamiętać o tych konkretnych terminach, ponieważ od tego zależy, kiedy pieniądze zostaną wypłacone. Jeśli złożycie państwo wniosek w okresie lipiec-wrzesień, pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku. Jeśli jednak wniosek złożycie państwo po 30 września, to znaczy, że świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku – bez wyrównania za minione miesiące, czyli w tym przypadku za lipiec i sierpień. Warto to mieć na uwadze!

Zmieniona ustawa mówi, że zostaje wprowadzony trzymiesięczny termin, który liczy się od dnia narodzin dziecka, na to, aby złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na noworodka. Czym to będzie skutkować? Jeśli złożycie państwo wniosek w tym terminie, otrzymacie świadczenie z wyrównanie od dnia narodzin Waszego dziecka. W tej chwili to świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym rodzice złożyli wniosek.

Znamy już zasady 500+ na pierwsze dziecko. Ile kosztuje ten program?

Centrum Informacyjne Rządu podało informację, że od 1 kwietnia 2016 roku, gdy wprowadzono program, przeznaczono na niego już około 70 mld zł. Takie dane trafiły do sieci w marcu 2019 roku. Ta kwota z pewnością się zwiększy, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie świadczenia będą dostawać także rodzice jednego dziecka. Szacuje się, że to dodatkowo 31 mld złotych, a w 2020 roku na program dodatkowo trzeba przeznaczyć 41 mld złotych.

W tej chwili z 500+ korzysta ponad 3,6 ml dzieci. To 52% wszystkich dzieci do 18. roku życia. Wedle zmian w programie szacuje się, że skorzysta z niego około 6,8 mln dzieci.

Może Cię zainteresować