×

Los 500 plus przesądzony?! Wyciekły tajne plany rządu. Koniec tego dobrego

500 plus będzie zwaloryzowane w związku z trudną sytuacją gospodarczą w Polsce? Wysoka inflacja daje się we znaki polskim rodzinom. Świadczenie nie jest już warte tyle, co na początku istnienia programu. A może wręcz przeciwnie, rząd zawiesi wypłacanie co miesiąc finansowego wsparcia na każde dziecko? Najnowsze informacje nie pozostawiają wątpliwości.

500 zł na każde dziecko

„Rodzina 500+”, to sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości. Ma charakter powszechny i przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 lat. Bez względu na to, jakie dochody mają rodzice (opiekunowie prawni) i jaka jest liczba dzieci w rodzinie.

500 plus będzie zwaloryzowane
Flickr

Wielu Polaków chętnie korzysta z tego świadczenia wychowawczego. Jednak wraz z pojawieniem się trudnej sytuacji gospodarczej w Polsce, pojawiły się spekulacje, że 500 plus zostanie zawieszone.

Głos w tej sprawie zabrała minister rodziny i polityki społecznej. 14 lipca w programie „Punkt Widzenia” w Polsat News Marlena Maląg zapewniała:

Polityka prorodzinna to systematyczne wsparcie. 500 plus było rozszerzane, do tego rozszerzaliśmy dodatkowymi świadczeniami. Wraz z Polskim Ładem wszedł Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czy dofinansowanie na żłobek […] dzisiaj rodzic, który wychowuje dziecko, może liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Rząd nie rozważa zawieszenia świadczeń, mimo trudnej sytuacji.

To nieco uspokoiło polskie rodziny, ale też zwiększyło ich apetyt na waloryzację 500 plus. Przez szalejącą inflację wartość świadczenia wynosi bowiem tylko 352 zł (jak podaje „Fakt”).

500 plus będzie zwaloryzowane?

Sztandarowy program PiS-u istnieje od kwietnia 2016 r. Początkowo na pierwsze dziecko obowiązywał próg dochodowy, ale w 2019 r. go zniesiono. Obecnie 500 zł przysługuje na każde dziecko do 18 r.ż. Świadczenie wychowawcze, o którym mowa, nie było jeszcze nigdy waloryzowane. Co ciekawe, sam pomysłodawca programu wskazuje, że czas najwyższy to zrobić.

500 plus powinno się zwaloryzować o wskaźnik inflacji począwszy od 2016 r.

– mówił „Faktowi” prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie.

Z sondażu, który przeprowadziła pracownia IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że aż 60 proc. badanych chce zwiększenia świadczenia (30,1 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 30 proc. „raczej tak”). Tylko 20,9 proc. badanych to zdecydowani przeciwnicy podwyżki. Wniosek jest prosty.

(…) Waloryzacji świadczenia chce nie tylko większość wyborców PiS, ale również duża część opozycji, pokazuje, że program zdobył powszechną akceptację społeczną

– ocenił w rozmowie z dziennikiem Marcin Duma, prezes IBRiS.

Niestety, jak się okazuje, same chęci i potrzeby polskich rodzin nie wystarczą. Wyciekły informacje, które mówią jasno – waloryzacji 500 plus nie będzie ani w tym ani w przyszłym roku. Skąd te przypuszczenia?

„Fakt” przeanalizował projekt budżetu na 2023 r. Wynika z niego, że program 500 plus zostanie utrzymany w przyszłym roku, ale na wypłaty świadczeń zaplanowano dokładnie tyle co w 2022 r., czyli 40,2 mld zł. To z kolei oznacza, że rząd nie bierze pod uwagę ich waloryzacji, mimo wysokiej inflacji…

Ale gdyby chciał to zrobić, 500 plus powinno zostać podniesione do 670 zł.

Źródła: www.fakt.pl, businessinsider.com.pl
Fotografie: Flickr, Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij