×

Kaczyński nie dostanie „czternastki”. Wszystko przez ustalenia rządu

Kaczyński nie dostanie „czternastki”. Tak zdecydował rząd. Powód? Prezes PiS należy do wąskiego grona najbogatszych emerytów w Polsce, a im się nie należy.

Czternasta emerytura: kto i kiedy ją dostanie?

„Trzynastka” tak, ale „czternastka” już nie – tak zdecydowali rządzący. O ile trzynastą emeryturę otrzyma każdy emeryt, o tyle czternasta zarezerwowana będzie tylko dla tych, którzy otrzymują najmniejsze świadczenia.

Według szacunków rządu, dodatkowe świadczenie jesienią otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył około 11,4 mld zł.

Zgodnie z ustawą, pełną czternastą emeryturę otrzymają ci seniorzy, którzy pobierają świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2,9 tys. zł brutto. Tych emerytów i rencistów, których świadczenie przekracza tę kwotę, będzie obowiązywać zasada „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że 14. emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia 2,9 tys. zł.

Kaczyński nie dostanie „czternastki”

Zgodnie z decyzją rządzących, najzamożniejsi emeryci, a więc ci, którzy każdego miesiąca otrzymują świadczenie w wysokości przekraczającej 4,2 tys. zł, nie otrzymają „czternastki”. To grono w Polsce nie jest zbyt liczne (obejmuje ok. 500-600 tys. osób), ale bez wątpienia należy do niego prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Polityk każdego miesiąca otrzymuje ok. 7,7 tys. zł emerytury (według jego ostatniego oświadczenia majątkowego). Tak wysokie świadczenie oznacza, że Kaczyńskiemu nie przysługuje czternasta emerytura.

Za to prezes PiS tak jak pozostali emeryci i renciści otrzyma „trzynastkę”.

Wypłaty ruszą już od 1 kwietnia. W tym roku wysokość 13. emerytury to ok. 1 020 zł na rękę.

Z kolei wypłata 14. emerytur nastąpi z końcem tego roku: w listopadzie, a w wyjątkowych przypadkach w grudniu lub w styczniu 2022 roku.

Przypomnijmy: od marca tego roku wzrosną także comiesięczne świadczenia emerytalno-rentowe. To dobra wiadomość, ale zła jest taka, że będą większe jedynie o wskaźnik waloryzacji (nie mniej jednak niż o 50 zł).

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij