×

Jerzy Złotnicki nie żyje od niemal 3 tygodni! Informacja o śmierci aktora „Klanu” wypłynęła dopiero teraz

Jerzy Złotnicki nie żyje! Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny zmarł prawie 3 tygodnie temu. Jednak informacja o jego śmierci wypłynęła dopiero teraz. Był znany z ról w produkcjach takich jak: „07 Zgłoś się”, „Miś”, „Dom”, „Klan” i „M jak miłość”. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Kim był aktor, którego pochowano niemal 3 tygodnie temu?

Jerzy Złotnicki urodził się 6 lipca 1934 roku w Warszawie. Na ekranie debiutował jako dziecko, wcielając się w rolę Dawidka Liebermanna w filmie „Ulica Graniczna”.

W 1956 roku ukończył studia na PWST w Krakowie. Wtedy też rozpoczął karierę teatralną. Można go było oglądać na deskach teatrów w Bydgoszczy, Koszalinie, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie.

Aktor miał też na swoim koncie wiele ról filmowych, serialowych i dubbingowych (był głosem Sknerusa McKwacza z bajek Disneya).

Jak czytamy na profilu facebookowym „Filmy polskie lat 1945-1989”:

Złotnicki wystąpił m.in. w takich filmach, jak: „Doktor Ewa”, „Orzeł i reszka”, „Wysokie loty”, „07 zgłoś się”, „Dom”, „Zamach stanu”, „Miś”, „Katastrofa w Gibraltarze”, „Misja specjalna”, „Koniec sezonu na lody”. Wystąpił także w kilku przedstawieniach Teatru Telewizji i paru słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Brał udział w nagraniach bajek dla dzieci wydawanych na płytach winylowych (m.in. w „Królowej Zimie”, „Pinokiu” i „Tańczących krasnoludkach”).

Ponadto, grał w „Klanie” (antykwariusz Nowicki) oraz w serialu „M jak miłość” (Henryk Ziobera, wujek Kuby, który był właścicielem mieszkania wynajmowanego przez Magdę i młodych Zduńskich.

Jerzy Złotnicki nie żyje

Polski aktor zmarł 6 października 2021 roku w wieku 87 lat. Jego pogrzeb już się odbył. Jednak smutna wiadomość o śmierci Jerzego Złotnickiego wypłynęła do mediów dopiero teraz.

Poinformował o tym portal filmpolski.pl, a na łamach Wyborczej ukazał się nekrolog, w którym zmarłego aktora pożegnała przyjaciółka:

Z głębokim żalem żegnam zmarłego w dniu 6 października 2021 roku Jerzego Złotnickiego, długoletniego aktora Teatru na Targówku i mojego przyjaciela. Żegnaj, Złotku

„Super Express” podaje, że artysta został pochowany na cmentarzu parafialnym w Konstancinie-Jeziornie. Spoczął w kwaterze aktorów.

Jerzy Złotnicki otrzymał w 1986 roku dwa ważne odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal 40-lecia PRL.

Źródła: www.rmf24.pl, www.o2.pl, www.se.pl

Może Cię zainteresować

zamknij